Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda kan magnezyum, krom, selenyum düzeyleri ile kan şekeri ve lipit profilleri ilişkisi
Blood sugar and lipid profilles relationship with blood magnesium, chromium, selenium levels type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 69914
  2. Yazar: AYSUN BAYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Diyabet Polikliniğine kontrole gelen, 45-65 yaş arası, Tip 2 DM'lu erkek hastalarda, kan şekeri ve lipit profilleri ile kan Mg, Cr, Se konsantrasyonları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanıp, yürütülmüştür. Kontrol grubu; hastalarla aynı semtte ikamet eden, yaş ve beden kitle indeksleri (BKİ) hastalarla eşleştirilmiş, erkek bireyler arasından seçilmiştir. Araştırma kapsamına alınan tüm bireylerin, birbirini izleyen 7 gün süresince besin tüketim durumları ve günlük aktivite çeşitleri ile süreleri anket formuna kaydedilmiştir. Bu süre sonunda, sabah 12 saatlik açlık sonrasında biyokimyasal parametreler ile Mg, Cr, Se analizleri (atomik absorbsiyon spektrometri) için kan örnekleri alınmıştır. Deney ve kontrol grubundaki bireylerin biyokimyasal parametrelerinin normal sınırlar içinde olduğu saptanmış, ancak kontrollerle karşılaştırıldığında glukoz, total protein, albumin, fosfor, ve HDL düzeylerinin deney grubunda daha yüksek (sırasıyla p0.05). Hastalarda, plazma ve eritrosit Mg, Cr, Se konsantrasyonlarının, kan lipitleri ile ilişkisi önemli bulunmamıştır (p0.05), deney grubunda plazma Mg'u ile plazma Se'u arasındaki negatif ilişkinin (r=-0.4797; p=0.07), kontrol grubunda ise plazma Mg'u ile plazma Cr*u arasındaki pozitif ilişkilerin (r=0.4495; p=0.09) önemliliğe yakın olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tip 2 Diabetes Mellitus, Magnezyum, Krom, Selenyum, Kan lipitleri, Glukoz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to investigate the relationship between blood glucose, lipid profile, blood Mg, Cr, Se concentrations in 45-65 years old type 2 diabetic men, who were under the control of Diabetes outpatients of Gülhane Military Medical Academy. The control subjects were matched according to the place of residence, body mass indeks (BMI) and age. For all the individuals in the study, food consumption in consecutive 7 days, daily physical activity type and durations were recorded. Daily food, energy and nutrients intake and energy expenditures were evaluated. At the end of this period, after 12 hours fasting, morning blood samples were taken for biochemical parameters and Mg, Cr, Se analysis in atomic absorbtion spectrophotometry. The biochemical parameters were found to be in normal ranges for experimental and control groups but when compared with control groups, glucose, total protein, albumin, phosphorus and HDL levels were higher (p0.05). The relationship between blood lipids and plasma, erythrocyte Mg, Cr, Se concentrations were not significant in the experimental group (p>0.05). But in the control group the positive relationship between erythrocyte Se and HDL (r=0.6510; p0.05). The negative relationship between plasma Mg and plasma Se in the experimental group (r=- 0.4797; p=0.07) and the positive relationship between plasma Mg and plasma Cr in the control group were approximately worthy to be accepted as significant. KEY WORDS: Type 2 Diabetes Mellitus, Magnesium, Chromium, Selenium, Blood Lipids, Glucose.