Impact of risk visualization formats on decision making
Risk görselleştirme biçiminin karar vermeye etkisi
  1. Tez No: 699151
  2. Yazar: BURCU AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde üstel artan risklerin nasıl anlaşıldığını ve bu anlamlandırmanın verilen kararları nasıl yönlendirdiğini araştırdık. Araştırma iki literatürün bulgularına dayanmaktadır: üstel büyümenin anlaşıl(ama)ması ve risk görselleştirmeleri. Üstel trendlerin kavramsal olarak zor anlaşıldığı bilinmektedir ve birçok önemli doğal olayda üstel büyüme gözlemlenebilmektedir (örn. virüs yayılımı, orman yangınları, kanser hücresi bölünmesi). Çoğu zaman, üstel büyüme riskte de üstel artışa yol açar ve bu risk bilgisinin etkili bir şekilde iletilebilmesinin bir yolu risk görselleştirmeleri kullanmaktır. Bu çalışmada, üstel artan risk bilgisi farklı görselleştirme biçimlerinde sunulduğundaki risk algısı ve karar verme süreçleri araştırıldı. Katılımcılara Balloon Analogue Risk Task (BART)'ın değiştirilmiş bir versiyonu verildi. Bu görevde katılımcıların önceden şişirilmiş balon senaryoları değerlendirmeleri gerekiyordu. Balonun patlama ihtimali hep üstel şekilde artıyordu ancak balonun türüne göre her şişirişin riskliliği farklılık gösteriyordu. Her şişirişteki risk ihtimalleri tablo veya çizgi grafiği ile sunuldu. Katılımcılar her senaryo için algıladıkları riski ve balonu bir sefer daha şişirip şişirmeyecekleri kararını bildirdiler. Beklendiği gibi, yüksek eğitimli katılımcılar, balonun o şişirişteki patlama ihtimali ve genel riskliliği arttıkça balonu“şişirme”ye daha az eğilimlilerdi. Fakat, görselleştirme biçiminin risk algısı ve karar vermeye etkisi gözlemlenmedi. Araştırmanın bulgularından yola çıkarak, katılımcıların hem tablo hem de çizgi grafiklerinden önemli bilgileri benzer şekilde çıkardığı ve hem sayısal hem de görsel bilgilere dayanarak karar verdikleri çıkarımı yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how exponentially increasing risks are understood and how this understanding leads to decisions. This research is grounded in two literatures: (lack of) understanding of exponential growth and risk visualization. It is well known that exponential trends are conceptually hard to grasp and many critical natural phenomena show exponential growth (e.g. viral spread, forest fires, cancer cell division). In many cases, exponential growth leads to exponential increases in risk and one efficient way to communicate such increasing risk is via visualizations. The present thesis investigated risk perception and decision-making when exponential risk information is presented in different formats. Participants completed a modified Balloon Analogue Risk Task (BART), in which they had to evaluate a number of scenarios with an already pumped balloon. The balloon's popping probability always increased exponentially but depending on the type of the balloon the riskiness of each pump varied. The risk probabilities for each pump were presented in either a table or a line graph. Participants reported their risk perception for each scenario and whether they would pump the balloon. As expected, highly-educated participants were less likely to“pump”balloons as the popping probability and the riskiness of the balloons increased. However, visualization format had no effect on risk perception or decision-making. This finding suggests that participants were able to extract the critical information in a similar manner from both line graphs and tables and responded relying on both quantitative and visual information.