Ortaokul öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme düzeyleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between lifelong learning levels and individual innovation levels of secondary school teachers
- Tez No: 699152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme düzeyleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerini farklı değişkenlere (yaş, öğrenim düzeyi, meslekteki toplam çalışma süresi, branş ve cinsiyet) göre araştırarak, yaşam boyu öğrenme düzeyleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel yaklaşımda ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan resmi ortaokullarda çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak iştirak eden öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 270 kadın ve 94 erkek öğretmen olmak üzere toplam 364 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanması aşamasında anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, literatürde yaygın şekilde kullanılmakta olan“Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği (YBÖ)”ve“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ)”ve araştırmacı tarafından katılımcılarla ilgili farklı demografik bilgileri edinmek gayesiyle geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS paket programından faydalanılmıştır. Verilerin analizinde iki değişken ortalamaları arasındaki ilişkinin tespitinde t-testi, ikiden fazla değişken ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığının tespitinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılığın anlamlı bulunması durumunda LSD post hoc testi, yaşam boyu öğrenme ve bireysel yenilikçilik arasındaki ilişkinin tespitinde Pearson korelasyon çözümlemesi, ayrıca yaşam boyu öğrenmenin bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisini incelemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; araştırmaya iştirak eden öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme düzeyleri ve bireysel yenilikçilikleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme düzeyleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme düzeylerinin demografik değişkenlere göre analizinde; öğretmenlerin cinsiyet, yaş, öğrenim seviyesi ve meslekteki toplam çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı değişme göstermediği ancak branşlarına göre anlamlı değişme gösterdiği bulunmuştur. Öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin demografik değişkenlere göre analizinde; öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin cinsiyet, yaş, branş ve meslekteki toplam çalışma sürelerine göre anlamlı değişme göstermediği ancak öğrenim seviyelerine göre anlamlı değişme gösterdiği bulunmuştur. Araştırmada bireysel yenilikçiliğin alt boyutlarında öğretmenlerin risk alma, deneyime açıklık ve fikir önderliği seviyelerinin yüksek, değişime direnç seviyelerinin ise düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca bireysel yenilikçiliğin alt boyutları demografik değişkenlere göre incelendiğinde cinsiyete göre risk almanın; yaş ve meslekteki toplam çalışma süresine göre deneyime açıklığın; öğrenim düzeyine göre değişime direnç ve fikir önderliğinin anlamlı farklılık gösterdiği, branşa göre ise tüm alt boyutlarda anlamlı farklılaşma olmadığı bulunmuştur. Yaşam boyu öğrenme ile bireysel yenilikçiliğin alt boyutları arasındaki ilişki analiz edildiğinde; yaşam boyu öğrenme düzeyi arttıkça fikir önderliği, deneyime açıklık ve risk alma davranışlarının artış göstermekte olduğu, değişime direnç davranışlarının ise düşüş göstermekte olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; To investigate the relationship between lifelong learning levels and individual innovativeness levels by examining secondary school teachers' lifelong learning levels and their individual innovativeness levels according to different variables (age, education level, total working time in the profession, branch and gender). The investigation is in relational scanning model in quantitative approach. The sample of the study occurs of teachers working in public secondary schools in Küçükçekmece district of Istanbul province and voluntarily participating in the investigation. The investigation sample occurs of 364 teachers, including 270 women and 94 men teachers. Poll method was used at the stage of collecting the data of the investigation. As a data collection tool, widely used in the literature,“Lifelong Learning Scale (LLS)”,“Individual Innovativeness Scale (IIS)”and the“Personal Information Form”developed by the investigator and used to get diverse demographic data about the contributors was used. During the data analysis phase, SPSS package program was used. In the analysis of the data, the t-test to determine the relationship between the means of two variables, the one-way analysis of variance (ANOVA) to determine the significance of the difference between the means of more than two variables, the LSD post hoc test if the difference is found to be significant, the Pearson correlation analysis to define the relationship between lifelong learning and individual innovativeness, In addition, regression analysis was conducted to examine the effect of lifelong learning on individual innovativeness. As a conclusion of the research; The lifelong learning levels and individual innovativeness of the teachers who participated in the study were found to be high level. It has been determined that there is a positive and meaningful relationship between teachers' lifelong learning levels and their level of individual innovativeness. In addition, in the analysis of teachers' lifelong learning levels according to demographic variables; it was found that teachers did not show a meaningful change according to the variables of gender, age, education level and total working time in the profession, but it did show a meaningful change according to their branches. In the analysis of teachers' individual innovativeness levels according to demographic variables; It was found that the individual innovativeness levels of teachers did not differ remarkably according to gender, age, branch and total working time in the profession, but it did show a meaningful change according to their education level. In the study, it was found that in the sub-dimensions of individual innovativeness, teachers' levels of risk taking, openness to experience and opinion leadership were high, and their resistance to change was low. In addition, when the sub-dimensions of individual innovativeness are analyzed according to demographic variables, risk taking by gender; Openness to experience by age and total working time in the profession; resistance to change and opinion leadership differ remarkably according to the level of education, according to the branch, it was found that there was no meaningful difference in all sub-dimensions. When the relationship between lifelong learning and sub-dimensions of individual innovativeness is analyzed; it has been found that as lifelong learning levels increases, idea leadership, clarity to experience and risk-taking behaviors increase, while behaviors of resistance to change decrease.