Factors affecting retrieval order of autobiographical memories
Anıların hatırlanma sırasına etki eden faktörler
  1. Tez No: 699161
  2. Yazar: ARİF YASİN KAVDIR
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hem epizodik hem de otobiyografik anıların hatırlanması mekanizması bir yüzyıldan fazla bir süredir incelenegelmiştir. Bugün hala keşfedilmeyi bekleyen birçok yönü bulunmaktadır. Anımsama tümseği ve seri konum etkisi gibi bazı fenomenler, hatırlamanın zamansal özellikleri açısından geniş çapta araştırılmıştır. Ancak otobiyografik bellek literatüründe özellikle hatırlamanın sırasına etki eden faktörler fazla dikkat çekmemiştir. Biz bu çalışmada, otobiyografik anıların hatırlanma sırasına odaklanmak istiyoruz. Daha önceki çalışmalarımızda ilk kez kullandığımız bir metotla katılımcılardan“Covid-19 karantinası”ve“Üniversiteye giriş”ile ilgili anılarını hatırlamalarını istedik. Hipotezimizle aynı doğrultuda, katılımcıların geçmişten günümüze anılarını kronolojik bir süreklilik içinde hatırladıklarını bulduk. Zamansal bitişiklik ve ileri asimetri etkileri de gözlendi. İlk çalışmamızda önem ve hatırlama arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı, ancak ikincisinde pozitif bir korelasyon gözlemlendi. Değerlik, merkezîlik ve olayların belirginliğinin hatırlama sırası üzerinde ise hiçbir etkisi bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The retrieval mechanism that governs the recall of both episodic and autobiographical memories has been studied for more than a century. There are still many aspects of it that are waiting to be explored. Some phenomena like reminiscence bump and serial position effect have been widely investigated in terms of temporal features of retrieval. However, especially order effects of retrieval in autobiographical memory literature had not caught much attention. In the current study, we want to focus on the order of retrieval of autobiographical memories. Using a technique that is first used in our previous studies we asked participants to remember their memories about“Covid-19 quarantine”and“Entrance to university”. In line with our hypothesis, we found that the participants remembered their memories from past to present in a chronological continuum. Temporal contiguity and forward asymmetry were observed as well. There was no correlation between importance and retrieval in our first study, but a positive trend observed in the second. No effect of valence, centrality and distinctiveness of events on retrieval order could be found.