Computational modeling of self-assembly in deformable bodies
Şekil değiştirebilen cisimlerde kendiliğinden yapılanmanın hesaplamalı modellenmesi
- Tez No: 699163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kendiliğinden yapılanma, düzensiz bir sistemin, herhangi bir dış etki olmaksızın, malzemenin bileşenleri arasındaki yerel etkileşimler yoluyla düzenli bir örüntü veya organize bir yapıya dönüştüğü bir süreçtir. Bu nedenle kendiliğinden yapılanma, yeni malzemelerin sentezinde ve üretiminde büyük bir potansiyele sahiptir. Literatürdeki çalışmaların çoğu moleküler düzeydeki kendiliğinden yapılanma üzerine odaklansa da, kendiliğinden yapılanma işlemlerinin daha büyük ölçeklerde birçok heyecan verici uygulaması vardır. Konum ve zamanla değişen örüntüler, çeşitli uzay-zaman kısmi türevsel denklem sınıfları tarafından açıklanmaktadır. Tepkime-taşıma problemleri modelleme için, asıl olarak dördüncü dereceden bir taşıma denklemi olan ve Cahn-Hilliard türü denklemi kullanan bu sınıflardan birini oluşturur. Bu çalışma, kendiliğinden yapılanma sürecinde mekanik gerilmelerin oluşturulan örüntü üzerindeki etkisini konu almaktadır. Mekanik davranışta hem elastisite hem de viskoelastisite dikkate alınmaktadır. Bu amaçla Cahn-Hilliard denklemleri doğrusal momentumun korunum denklemi ile birlikte çözülmüştür. Birleştirilmiş kısmi türevsel denklemleri çözmek için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaktadır. Mekanikle bağlaşık çeşitli kendiliğinden yapılanma problemlerinin yeni malzemelerin tasarımına olanaklar yaratacağı ve yeni deneylere yol açacağı ön görülmektedir. Bağlaşık ya da ayrık faz ayrımı ve kendiliğinden yapılanma problemlerinin özelliklerini ve fiziğini göstermek için çok sayıda temsili sayısal örnek sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Self-assembly is a process in which an irregular system transforms into a regular pattern or an organized structure through local interactions between the components of the material without any external influence. Therefore, self-assembly has great potential in the synthesis and manufacture of new materials. Although the main focus in the literature is mostly on self-assembly at the molecular level, there are many exciting applications of the self-assembling processes at larger scales. Space and time-varying patterns are described by various classes of spatio-temporal partial differential equations. The reaction-transport problems constitute one of these classes that employs the Cahn-Hilliard-type equation, also originally a fourth-order transport equation, for patterning. This study is concerned with the effect of mechanical stresses on the generated pattern in a self-assembling process. For mechanics, both finite elasticity and viscoelasticity are considered. To this end, the Cahn-Hilliard equations are solved together with the conservation equation of the linear momentum. The finite element method is used to solve the coupled partial differential equations. It is anticipated that the coupling with mechanics will open up possibilities for the design of new materials and lead to novel experiments for various kinds of self-assembly. Numerous representative numerical examples are presented to illustrate the characteristics and physics of the coupled and decoupled phase separation and self-assembly problems.