Analysis and optimization of the network throughput in ieee 802.15.13 based visible light communication networks
802.15.13 standardındaki optik ağların analizi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 699166
  2. Yazar: YUSUF BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇER BAYKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda, görünür ışık iletişim ağlarının ticarileştirilmesi başlamıştır. Sonuç olarak, standardizasyonu için çalışan birden fazla grup var. Bu çalışmada, bunlardan biri olan IEEE 802.15 Görev Grubu 13 ve 802.15.13 Optik Kablosuz Kişisel Alan Ağları (OWPAN) standart taslağına odaklanıyoruz. Taslağa göre oluşturulan ağ, ağ yükü açısından analiz edilerek ağ verimini iyileştirmek için bir algoritma önermekteyiz. 802.15.13 taslağında, MAC protokolü çekişmesiz ve çekişmeli erişim dönemleri kullanır. Bu çalışma, bu dönem uzunluklarının nasıl belirlenmesi gerektiğini araştırmaktadır. Önerdiğimiz algoritma, değişken ağ trafiğinin 15 aktif kullanıcıya kadar olması durumunda ağ performansını en az 5\ arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, commercialization of visible light communication networks have started. As a result, there are multiple groups working for their standardization. In this work, we focus on one of them, which is IEEE 802.15 Task Group 13 and their 802.15.13 Optical Wireless Personal Area Networks (OWPAN) standard draft. The network generated according to the draft is analysed for network load and an algorithm to improve network throughput is proposed. In 802.15.13 draft, the MAC protocol uses contention free and contention access periods. This paper investigates how those period lengths should be determined. Our suggested algorithm improves the performance of the network at least 5% in the case of variable network traffic up to 15 active~users.