Psikolojik güçlendirme ile insan kaynakları performansı arasındaki ilişkide psikolojik sahipliğin aracı etkisinin üniversiteler bağlamında araştırılması
Researching mediating role of psychological ownership, in relation between psychological empowerment and human resource performance in context of universities
- Tez No: 699167
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bir insan kaynağının psikolojik güçlendirmesi, örgüt hiyerarşisindeki konumu, müdahil olabildiği yetki alanı, o alandaki yetkinliği ve özerkliğine bağlı olarak tecrübe edindiği tatmin duygusu ile değişkenlik göstermektedir. Tatmin duygusunun yoğunluğu, insan kaynağının örgüt yapısı içerisinde sorumluluk alma, inisiyatif alma, örgütün amaç ve hedeflerine kendini adama ya da diğer bir deyişle psikolojik sahiplenme ile doğru orantılıdır. Bu çalışmada yüksek öğretim kurumlarında görev alan akademik ve idari insan kaynaklarının psikolojik güçlendirme durumları ve bu durumun psikolojik sahiplenme boyutu üzerine etkisinin olup olmadığı insan kaynakları performans çıktıları dikkate alınarak incelenmektedir. İyi uygulanan psikolojik güçlendirme politikaları ile üniversite insan kaynaklarının psikolojik sahiplenme duyguları arttırılabilecektir. Yapılan araştırmalar neticesinde psikolojik güçlendirmenin insan kaynakları performansı arasındaki ilişkide psikolojik sahipliğin aracı etkisi olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The psychological empowerment of a human resource varies depending on his position in the organizational hierarchy, the area of authority he can be involved in, the sense of satisfaction he experiences depending on his competence and autonomy in that area. The intensity of the feeling of satisfaction is directly proportional to the human resource's taking responsibility within the organizational structure, to the taking of initiatives, to the devoting oneself to the goals and objectives of the organization, or in other words, to the psychological ownership. In this study, the psychological empowerment status of academic and administrative human resources, working in higher education institutions and whether this influences the psychological ownership dimension, are examined by considering human resources performance outputs. With well-implemented psychological empowerment policies, the psychological ownership of university human resources can be increased. As a result of the research, it was concluded that psychological empowerment has a mediating effect of psychological ownership in the relationship between human resources performance.