Microglia to Neuron Interaction via Exosomal MiR-34a
Ekzozomal miR-34a Aracılığıyla Mikroglia – Nöron Etkileşimi
  1. Tez No: 699176
  2. Yazar: NURULLAH SATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Mikroglial hücreler Merkezi Sinir Sisteminde (MSS), beyin gelişiminin düzenlenmesinde, hasarların onarılmasında ve nöronal iletişim ağlarının devamlılığında rol alan ekstra-embryonic yolk kesesinden türeyen myeloid hücrelerdir. Merkezi sinir sistemine karşı ölü hücreler, mikroplar, gereksiz sinapslar ve çözünebilir antijenler tarafından tehlike sinyalleri aldıklarında, bunları uzaklaştırırlar ve homeostaziyi sürdürürler. Mikroglial hücreler proinflamatuar sitokinlerin birincil kaynağı oldukları için nöroinflamasyona aracılık ederler ve geniş spektrumlu hücresel cevapları düzenlerler. Ekzozomlar birçok hücre tipi tarafından salgılanan membranla çevrili veziküllerdir. MikroRNA (miRNA), mRNA, protein ve DNA içeren kargolarını alıcı hücrelere taşıyarak hücre-hücre iletişiminin düzenlenmesinde rol alırlar. Mikrogliadan elde edilen ekzozomlar nörit fazla büyümesini tetikleyerek nöral yenilenmeyi teşvik eder ve nörolojik hastalıklarda rol alabilirler. Ekzozomlarda bulunan miRNAlar alıcı hücrelerin içine iletildiklerinde fonksiyonel role sahiplerdir ve anahtar fonksiyonel elemanlar oldukları düşünülür. Bu tezin amacı mikroglial hücrelerin nöronal hücreler üzerindeki etkisini miR-34a aracılığıyla incelemektir. Bu amacın gerekliliği olarak, SH-SY5Y nöronal hücre hattı hidrojen peroksitin farklı konsantrasyonlarıyla muamele edilecek ve sitotoksik etkisi LDH (Laktat Dehidrojenaz) ve PI (Propidyum İyodür) görüntülemeyle değerlendirilecektir. Sonrasında, hidrojen peroksitin nörit büyümesi üzerindeki sitotoksik etkisi hücre başına düşen çıkıntı sayısının hesaplanmasıyla belirlenecek ve nörit uzunlukları üzerindeki etkisi ise analiz edilip ortalama çıkıntı uzunluğu olarak ifade edilecektir. Ardından, HMC3 mikroglial hücre hattı miR-34a mimikle transfekte edilecek ve ekzozomları SH-SY5Y hücrelerine verilecektir. miR-34a'nın SH-SY5Y hücreleri üzerindeki etkileri nöroproteksiyon yönünden belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Microglia are extra-embryonic yolk sac-derived myeloid cells in the Central Nervous System (CNS) playing roles in regulating brain development, repairing injuries and maintaining neuronal networks. When signaling dangers to CNS by dead cells, microbes, unnecessary synapses and soluble antigens, they remove them and maintain homeostasis. Because of being the primary source of proinflammatory cytokines, microglial cells mediate neuroinflammation and regulate cellular responses that have extensive spectrum. Exosomes are membrane-encapsulated vesicles that are released via various cell types. They have functions in regulating cell-to-cell transmission via carrying their cargo to recipient cells containing microRNAs (miRNAs), mRNAs, proteins and DNA. Microglia-derived exosomes promote neural regeneration by stimulating neurite outgrowth and might have a role in neurological disorders. MiRNAs within exosomes have functional roles when being delivered into the recipient cells and are thought to be the key functional elements. The aim of this thesis is to identify the impacts of microglial cells on neuronal cells via exosomal miR-34a. As a requirement of this purpose, SH-SY5Y neuronal cell line will be treated with different concentrations of hydrogen peroxide (H2O2) and its cytotoxicity will be evaluated via LDH (Lactate Dehydrogenase) assay and PI (Propidium Iodide) visualization. Then, the cytotoxic effect of hydrogen peroxide on neurite outgrowth will be determined by assessing the number of protrusions per cell, and neurite lengths will be analyzed and expressed as mean process length. After that, HMC3 microglial cell line will be transfected with miR-34a mimic and their exosomes will be given to SH-SY5Y cells. The impacts of miR-34a on SH-SY5Y cells in terms of neuroprotection will be determined.