Noise trauma-induced auditory processing deficits and anxiety
Gürültüye bağlı işitsel işlemleme eksiklikleri ve anksiyete
  1. Tez No: 876064
  2. Yazar: BÜŞRA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Bilim ve Teknoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Anatomy, Science and Technology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşitme, insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır; güvenlik, iletişim, sosyal etkileşim ve yaşam kalitesinde önemli bir rol oynar. İşitme kaybı dünya nüfusunun %19,5-21,2'sini etkiler ve gürültü maruziyeti işitme kaybı ve tinnitusun başlıca sebeplerindendir. Gürültüye bağlı işitme kaybı ve tinnitus için FDA onaylı bir ilaç yoktur ve mevcut tedaviler genellikle yetersiz kalmaktadır. Dahası, işitme bozuklukları artan anksiyete ile ilişkilidir ancak gürültünün neden olduğu işitsel işlemleme bozuklukları ve tinnitus ile anksiyetenin birbiri ile ilişkisini açıklayan moleküler mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tez projesinin amacı, parvalbumin eksprese eden (PV) internöronların ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) reseptörlerinin gürültüye bağlı işitsel işlemleme bozuklukları ve anksiyete patofizyolojisindeki rollerini araştırmaktır. Bu amaçla transgenik fare modeli (PVcre/TdTomato+) kullanılarak davranışsal, moleküler ve elektrofizyolojik yaklaşımlardan yararlanılmıştır. Gürültüye maruz kalan farelerde, anksiyete ile ilişkili davranış testlerinde lokomotor aktivitede ve keşif davranışlarında azalma; akustik irkilme tepkisine dayalı testlerde ise işitsel işlemleme eksiklikleri görülmüştür. Bulgularımız, ventral hipokampusta (vHPC) ve primer işitsel kortekste (AI) TNFR1 (Tümör Nekroz Faktörü Reseptörü 1) ve TNFR2 (Tümör Nekroz Faktörü Reseptörü 2) sinyal yolaklarının farklı rollerini ortaya koymaktadır. Gürültü maruziyetinden kaynaklanan bozukluklar ve bunların vHPC üzerindeki etkisinin, TNF sinyal yolaklarına bağlı olduğu gösterilmiștir; TNFR1'in susturulmasının, gürültü maruziyetinin neden olduğu PV nöron kaybını önlediği rapor edilmiştir. Ek olarak, AI 'da yer alan PV nöronlarındaki TNFR1'in susturulması, gürültü travmasının neden olduğu işitsel işleme eksikliklerini azaltarak işitsel işlevi korumuştur. Öte yandan, TNFR2'nin susturulması nöroprotektif sinyallemeyi bozarak mikroglial deramifikasyona yol açmıştır. Ayrıca, TNF-α sinyal yolağı sinaptik iletimi modüle etmiş; TNFR1'nin susturulması, gürültünün neden olduğu sinaptik değişikliklere karşı koruma sağlarken, TNFR2'nin susturulması sinaptik iletim bozuklukları şiddetlendirmiştir. Bu tez projesi, TNFR1 ve TNFR2'nin gürültüye bağlı işitsel ișlemleme eksiklikleri ve anksiyete üzerindeki farklı rollerini açıklayarak, akustik travmanın olumsuz etkilerini hafifletmeye yönelik potansiyel terapötik hedeflere ilişkin kanıtlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hearing is integral to human life, playing crucial roles in safety, communication, social interaction, and overall well-being. Noise exposure significantly contributes to the prevalence of hearing loss, which impacts 19.5-21.2% of the global population. Current treatments for noise trauma-induced hearing loss and tinnitus lack FDA-approved medications, with existing therapies often being insufficient. Moreover, hearing deficits are associated with increased anxiety, yet the molecular mechanisms linking noise-induced auditory processing deficits and anxiety are poorly understood. The aim of this project is to examine the roles of parvalbumin-expressing (PV) interneurons and tumor necrosis factor alpha (TNF-α) receptors in noise-induced auditory processing deficits and anxiety. For this purpose; behavioral, molecular, and electrophysiological approaches were utilized using a transgenic mouse model (PVcre/TdTomato+). Noise-exposed mice showed reduced locomotor activity and exploration in anxiety-related behavioral tests and auditory processing deficits in acoustic startle response-based tests. Our findings reveal distinct roles of TNFR1 (Tumor Necrosis Factor Receptor 1) and TNFR2 (Tumor Necrosis Factor Receptor 2) signaling in the ventral hippocampus (vHPC) and primary auditory cortex (AI). TNFR1 signaling exacerbates, while TNFR2 signaling mitigates, noise trauma-induced auditory processing deficits and anxiety. Noise-induced deficits and their impact on the vHPC were dependent on TNF signaling, with TNFR1 knockdown ameliorating deficits by preventing PV neuron loss in the AI. Additionally, the knockdown of TNFR1 in PV neurons in the AI reduced noise trauma-induced auditory processing deficits, preserving auditory function. Conversely, the knockdown of TNFR2 disrupted neuroprotective signaling, leading to microglial deramification. Furthermore, TNF-α signaling modulated synaptic transmission, with the knockdown of TNFR1 protecting against noise-induced synaptic changes, while the knockdown of TNFR2 exacerbated synaptic alterations. This thesis project elucidates the differential roles of TNFR1 and TNFR2 in noise-induced auditory and anxiety-related deficits, providing insights into potential therapeutic targets for mitigating the adverse effects of noise trauma.