Does self control predict financial behavior and financial well being
Öz denetim, finansal davranışları ve finansal refahı tahmin edebilir mi
  1. Tez No: 699193
  2. Yazar: İLKE ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bize tüm eğitim yaşamımız boyunca insanların rasyonel oldukları ve finansal olanlar söz konusu olduğunda akıllıca seçimler yaptıkları öğretilmiştir. İnsanlar rasyonel kararlar alırlar ve söz konusu rasyonalitenin yardımıyla finansal kararların sonuçlarını tahmin etmek mümkün olabilmektedir. Rasyonel insanlar, yatırım kararları vermeden önce mümkün her bilgiye ulaşarak en doğru kararları alırlar. Bu sayede de piyasalar verimli yapısını muhafaza ederler. Geleneksel finans anlatısının en temel prensiplerinden olan verimli piyasa, rasyonel yatırımcı kabulleri ise günden güne geçerliliğini kaybetmektedir. Hem sosyal yaşantımızda hem de finansal piyasalarda görüldüğü üzere, insanların her zaman iyi seçimler yapmamaktadır. İnsanların ve yatırımcıların karar mekanizmalara dahil olan duygular ve karakteristik özelliklerinin etkisiyle her zaman en doğru ve rasyonel kararları almadığı fikrine dayanarak orataya çıkan davranışsal finans üzerine araştırmalar yapılmış ve bir düşünüş şekli oluşturulmuştur. Bazı duygusal gelişmelerin ve karakteristik özelliklerin finansal kararlar, yatırımcı davranışları veya finansal refahı açıklayabilirliğini ölçen çokça araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmada, insanların öz denetimin finansal davranış ve refahı tahmin etme yeteneği hakkında tartışmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have been taught that throughout our educational life, people are rational and make smart choices when it comes to financial ones. People make rational decisions and with the help of this rationality, it is possible to estimate the results of financial decisions. Rational people make the best decisions by reaching every possible information before making investment decisions. In this way, the markets maintain their productive structure. Efficient market, which is one of the basic principles of traditional finance narrative, and rational investor acceptance is losing its validity day by day. As seen in both our social life and financial markets, people do not always make good choices. Based on the idea that people and investors do not always make the most accurate and rational decisions, with the influence of emotions and characteristic features included in decision mechanisms, researches on behavioral finance have been conducted and a way of thinking has been created. There is a lot of research that measures the ability of some emotional developments and characteristics to explain financial decisions, investor behavior or financial well-being. In this study, it is aimed that people discuss about self-control's ability to predict financial behavior and well-being.