Yarı kalıcı dolgunun ve dolgulara eklenen lidokainin neokollajenizasyona etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of semi permanent filler and lidocaine added to fillers on neocollagenization
  1. Tez No: 699192
  2. Yazar: SUAT SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Anti-aging tedavide dolgu enjeksiyonları sık tercih edilmektedir. Dolgu enjeksiyonları sırasında hastaların önemli şikayetlerinden biri ağrıdır. Polikaprolakton dolgu neokollajenezi uyararak etki göstermektedir. Hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksiapatit dolgularla birlikte lidokain kullanımı ve etkinliği açısından çok sayıda literatür bulunurken polikaprolakton dolguyla ilgili ayrıntılı bir çalışma yoktur. Çalışmamızda lidokainli ve lidokainsiz polikaprolakton dolgunun dokuda oluşturduğu histolojik ve elektron mikroskopik değişikliklerin birbirleriyle ve kontrol grubuyla karşılaştırılması planlandı. Materyal ve Metot: Deneyde wistar albino cinsi 1 yaşında, 280-300 gram ağırlığındaki 30 dişi sıçan kullanıldı. Her grupta 10'ar denek kullanıldı. Gruplar; grup A: Kontrol, grup B: Polikaprolakton ve grup C: Polikaprolakton+Lidokain olarak belirlendi. Deneklerin sırt bölgesi tıraşlanarak sağ ve sol tarafında belirlenen noktalara 0.2 cc polikaprolakton ve polikaprolakton+lidokain uygulaması yapıldı. Sağdaki işaretli alandan 2. ayda, soldaki işaretli alandan 4. ayda 4 mm punch biyopsi alındı. Hematoksilen-eozin boyalı kesitlerde x4 büyütmede üç farklı noktadan dermis kalınlığı ortalamaları belirlendi ve x40 büyütmede kıl folikülü ve vasküler yapı içermeyen (kapiller hariç) üç farklı dermis alanında fibroblast/fibrosit nukleus sayısı sayılarak ortalaması hesaplandı. Elektron mikroskopta x25000 büyütmedeki üç farklı alanda transvers kesitli kollajen lif sayısı ve kollajen lif çapı ortalamaları belirlendi. Bulgular: Çalışmanın 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Dermal filler injections are frequently preferred in anti-aging treatment. One of the major complaints of patients during filler injections is pain. Polycaprolactone filler acts by stimulating neocollagenesis. While there is a great deal of literature on the use and efficacy of lidocaine with hyaluronic acid and calcium hydroxyapatite fillers, there is no detailed study on polycaprolactone filler. In our study, it was planned to compare histological and electron microscopic changes in tissue with lidocaine and non-lidocaine polycaprolactone filler with each other and with the control group. Material and Method: In the experiment, 30 female rats of the genus Wistar albino 1 year old, weighing 280-300 grams were used. 10 subjects were used in each group. Groups; Group A: Control, group B: Polycaprolactone and group C: Polycaprolactone + Lidocaine. The back region of the subjects was shaved and 0.2 cc polycaprolactone and polycaprolactone + lidocaine were applied to the points determined on the right and left sides. A 4 mm punch biopsy was taken from the marked area on the right at 2 months and from the marked area on the left at 4 months. In hematoxylin-eosin stained sections, dermis thickness averages were determined from three different points at x4 magnification, and the number of fibroblast / fibrocyte nuclei was counted in three different dermis areas (excluding capillary) at x40 magnification. In electron microscope, transverse sectioned collagen fiber count and collagen fiber diameter averages were determined in three different areas at x25000 magnification.