COVID-19'un havacılık sektörü finansal raporlarına etkileri: Türk havayolu şirketleriyle STOXX Avrupa Toplam Piyasa Havayolları Endeksinde yer alan şirketlerin incelenmesi
Effects of COVID-19 on financial reports of aviation sector: Examination of Turkish Airline companies and companies traded in STOXX Europe Total Market Airlines Index
  1. Tez No: 699221
  2. Yazar: HAYRÜNİSA BULUT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÜÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Covid-19 birçok sektör ve şirketi derinden etkilemiştir. Seyahat yasakları ile uçuş ve yolcu sayısı azalan havayolu işletmeleri bu krizden en çok etkilenen şirketlerin başında gelmektedir. Bu çalışmanın amacı Covid-19'un havayolu şirketlerinin finansal raporları üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada Covid-19 nedeniyle havayolu işletmelerinin bilanço ve gelir tablosu kalemlerinde meydana gelen değişimler oran analizi ve yatay analiz uygulanarak incelenmiştir. Ayrıca Covid-19 etkilerinin denetçi raporları ve finansal tablo dipnotlarında ne şekilde yer aldığı da çalışma kapsamında analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Covid-19'un havayolu şirketlerinin finansal tabloları ve raporları üzerinde önemli etkilere neden olduğu görülmüştür. Özellikle karlılık gibi sürdürülebilirlik açısından kritik alanlarda ciddi olumsuz etkiler tespit edilmiştir. Bu şartlar altında yatırımcısına güven vermek isteyen havayolu şirketleri finansal raporlarında Covid-19'un etkilerine ve aldıkları tedbirlere önemli ölçüde yer ayırmışlardır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 has severely affected many sectors and companies. Airline companies are one of the most affected ones due to the decreased number of flights and passengers resulting from travel restrictions. This study aims to examine the effects of Covid-19 on the financial reports of airlines. In this study, the changes in the balance sheets and profit and loss statements of airline companies due to Covid-19 have been examined by ratio and horizontal analysis. In addition, how the effects of Covid-19 took place in the independent auditors' reports and notes forming the part of the financial statements have been analyzed. According to the results of this study, it has been observed that Covid-19 had significant effects on the financial statements and reports of the airlines. Severe negative impacts have been observed, particularly on profitability ratios which are critical for sustainability. Under these circumstances, airline companies that want to give confidence to their investors have given considerable space to the effects of Covid-19 and the measures they have taken in their financial reports.