Event-based cultural life scripts and the effect of personal experiences
Olay bazında kültürel yaşam seyri beklentileri ve deneyimlerin etkisi
  1. Tez No: 699255
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültürel yaşam seyri teorisi, aynı kültürün üyeleri arasında tipik bir yaşam seyrindeki önemli olaylar ile bu olayların zamanlaması ve sırasına ilişkin ortak beklentiler olduğunu belirtir. Teori bu olayları alt olaylara bölünebilen geniş olaylar olarak nitelendirmiştir. Bu alt olaylara ilişkin de aynı kültür için ortak bir beklenti olup olmadığı ve yaşam seyri olaylarının kendi içinde daha detaylı bir seyir beklentisi oluşturup oluşturmadığını anlamak için bu çalışma Türk kültüründeki tipik üniversite, evlilik ve emeklilik hayatına ilişkin beklentileri araştırmıştır. Katılımcıların bu beklentilerle ilgili kişisel deneyimleri de sorulmuştur. Sonuçlar, çoğunlukla kültürel yaşam seyri teorisiyle uyumlu olay bazında yaşam seyirlerinin varlığına işaret etmiştir. Üniversite, evlilik ve emeklilik hayatı seyirlerinde belli bir yaş aralığında yaşanması öngörülen olay sayısının diğer dönemlere nazaran daha fazla olduğu ve bu dönemlerdeki olay sayısındaki artışın grafik üzerinde bir tümsek oluşturduğu gözlenmiştir. Bu tümseklerin anı tümseği ile benzerliği ele alınmıştır. Ek olarak, kişisel deneyimin bu seyirler üzerindeki etkisi hem olay hem de alt olay düzeyinde örneklem sayısı yeterli gruplar için incelenmiştir. Olay/alt olayları deneyimlemiş ve deneyimlememiş gruplar arasında bazı farklar gözlenmiş olmakla birlikte karşılaştırmaların büyük çoğunluğu önemli bir farka işaret etmemiştir. Bu bulguların olay bazında yaşam seyri beklentilerinin semantik bir bilgi olarak tanımlayabilmek açısından uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultural life script theory states that there are shared expectations among the members of the same culture regarding the important events in a prototypical life course, and timing and order of them. These events were defined by the theory as extended events with episodes nested in them. To understand if these episodes/subevents are also shared within the same culture that forms event-based life scripts, the present study investigated the expectations regarding a typical university, marriage, and retirement life for Turkish culture. Participants' personal experience regarding these expectations were also collected. The results revealed scripts for all three events that were generally in line with the cultural life script theory. The temporal distribution of reported subevents showed a bump for certain age-periods. These bumps were examined for their resemblance to the reminiscence bump. Additionally, the effect of personal experience on the scripts were examined both in event and subevent levels when sample size was enough. The majority of these comparisons did not yield any significant difference between participants who had experience and participant who did not have. Still, several differences that hinted on the effect of personal experiences existed. The results were discussed in terms of considering event-based scripts as semantic knowledge.