A comparative work: Lacanian reading of Korkuyu Beklerken and The Bell Jar on alienation
Karşılaştırmalı edebiyat çalışması: Korkuyu Beklerken ve Sırça Fanus eserlerinin yabancılaşma üzerinden Lacan okuması
- Tez No: 699254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Birçok disiplinin temel kavramlarından biri olarak kabul edilebilecek yabancılaşma bu çalışmada ayrıntılı olarak ele alınacaktır, ancak genel olarak toplumdan ve/veya benlikten izolasyon olarak tanımlanabilir. Bu kavram tarih boyunca önde gelen sorunsallardan biri olmuştur. Yabancılaşmanın nedenleri ve tanımı, birçok eleştirmenin farklı alanlarda farklı ayrıntılandırmaları nedeniyle farklı dönemlerde değişebilse de, ayırt edici temsillerde kendini gösterdiği görülmektedir. Bu çalışmanın teorik temelini oluşturan Lacan'ın psikanalitik bakış açısına göre, Ötekilik kavramı, bu fenomenin altında yatan nedenleri detaylandırmak için diğer destekleyici akademik iddialarla birlikte kullanılacaktır. Bu çalışmanın amacı, otorite olarak karşılaşılan Büyük Ötekinin yabancılaşmadaki işlevini göstermektir. Bu bağlamda, Lacan'ın arzu, boşluk ve Büyük/küçük öteki kavramları, kişinin ötekileştirilmesinde ve dolayısıyla yabancılaşmasında önemli bir rol oynadığı için detaylandırılacak ve kullanılacaktır. Bu çalışma, Sylvia Plath'ın Sırça Fanus ve Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken adlı edebi eserlerinin yakın okumaları yoluyla gerçekleştirilecektir, çünkü bu çalışmalar yabancılaşma kavramının ve dolayısıyla Lacan'ın Büyük Öteki olarak öne sürdüğü ötekilik kavramının çeşitli uygun örneklerini temsil ederler. Bu çalışma, farklı kültürlerde üretilen farklı cinsiyetlerin kahramanları ile iki edebi eser kullanılarak yapılmıştır. Bu bağlamda, yabancılaşmanın sadece siyaset, cinsiyet, sınıf farklılıkları, coğrafya ve bunun gibi belirli koşullar nedeniyle gerçekleşmediğini göstermek için karşılaştırmalı bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Daha ziyade, yabancılaşmanın, Lacan merceğinden gözlemlendiğinde, Büyük Ötekinin varlığı nedeniyle kaçınılmaz bir oluşum olduğu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Alienation which may be considered as one of the fundamental concepts of many disciplines will be elaborated in detail in this study but broadly it may be defined as isolation from society and/or from self. This concept has been one of the leading problematics throughout history. Even though the causes and definition of alienation may vary in different epochs due to the divergent elaborations by many critics in separate fields, it is observed that it shows itself in distinguishing representations. From the psychoanalytic perspective of Lacan, which forms the theoretical basis of this work, the concept of Otherness will be utilized in conjunction with other supporting academic assertions to elaborate the reasons underlying this phenomenon. The aim of this study is to display the function of the Other —which is encountered as authority —on one's alienation. In this stance, Lacan's notions of desire, lack and the other/Other will be elaborated and utilized as they act a significant part in one's othering and thus his/her alienation. This study will be performed through the close readings of the literary works of The Bell Jar by Sylvia Plath and Korkuyu Beklerken by Oğuz Atay since they embody various appropriate examples of the concept of alienation hence the concept of the other in terms of what Lacan coins as the Big Other. This study was conducted using two literary works with protagonists of different genders produced in different cultures. By this, it is aimed to introduce a comparative work in order to demonstrate that alienation does not merely occur due to specific circumstances such as politics, sex, class differences, geography and so on. Rather, observed through the Lacanian lens, it may be suggested to be an inevitable formation due to the existence of the Big Other.