Basal forebrain GABAergic projections to the amygdala and the BNST in wistar rats
Wistar sıçanlarında Amigdala ve BNST'ye bazal önbeyin GABAerjik projeksiyonları
  1. Tez No: 699256
  2. Yazar: TUĞÇE TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bazal önbeynin medial septal çekirdeğinden GABAerjik nöronlar hipokampüste seçici olarak GABAerjik aranöronları innerve ederler ve bir disinhibitör devre oluştururlar. Bu uzun menzilli GABAerjik projeksiyon, mekânsal navigasyon da dahil olmak üzere hipokampal öğrenme ve bellek tipleriyle korele olan hipokampal teta osilasyonlarına (4-12 Hz) katkı sağlar. Bu çalışmada, bazal önbeyin kaynaklı disinhibisyonun limbik bölgeler için genel bir nöromodülasyon oluşturduğu ileri sürülmektedir. Sırasıyla kısa ve uzun vadeli korku (anksiyete) edinimi sağlayan amigdala ve stria terminalis yatak çekirdeği (BNST)'ye giden bazal önbeyin GABAerjik projeksiyonları bu bölgelerin lokal ağ faaliyetleri için önemli bir regülatör olabilir. Bunu test etmek, bazal önbeyinden amigdala ve BNST'ye giden GABAerjik projeksiyonların anatomik betimlemesini gerektirmektedir. Bu tez Wistar sıçanlarında retrograd nöronal boyama ve floresan immünohistokimya kullanarak bu projeksiyonların ve birkaç projeksiyon altgrubunun detaylı bir betimlemesini sağlamaktadır. Nöronal boyama, substantia innominata/genişletilmiş amigdala (SI/EA), ventral pallidum (VP) ve Broca'nın diagonal çekirdeği/magnocelüler preoptik çekirdeğin (hDB/MCPO) amigdala ve BNST'ye projeksiyon gönderdiğini göstermiştir. İmmünohistokimya projeksiyon gönderen nöronlar arasında calbindin (CB)- ve parvalbumin (PV)-immünpozitif altgruplar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Medial septal GABAergic neurons of the basal forebrain selectively innervate GABAergic interneurons in the hippocampus and form a disinhibitory circuit. This long-range GABAergic projection contributes to hippocampal theta oscillations (4-12 Hz), which correlate with hippocampal forms of learning and memory including spatial navigation. I postulate that basal forebrain-driven disinhibition creates a general neuromodulation for limbic structures. Basal forebrain GABAergic projections to the amygdala and the bed nucleus of the stria terminalis (BNST), structures respectively encoding phasic and sustained fear (anxiety), may be a key regulator of their local network activities. Testing this calls for an anatomical description of the basal forebrain GABAergic projections to the amygdala and the BNST. This thesis provides a detailed description of the projections as well as several projecting subpopulations by utilizing retrograde tract-tracing and fluorescent immunohistochemistry in Wistar rats. Tracing showed that the substantia innominata/sublenticular extended amygdala (SI/EA), the ventral pallidum (VP), and the nucleus of the horizontal limb of the diagonal band/magnocellular preoptic nucleus (hDB/MCPO) project to the amygdala and the BNST. Immunohistochemistry revealed calbindin (CB)- and parvalbumin (PV)-immunopositive putative GABAergic subpopulations among the projecting neurons.