Life and works of Marius Michel in nineteenth-century Ottoman Empire
On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı Devleti içinde Marius Michel'in hayatı ve çalışmaları
- Tez No: 699262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez geç Osmanlı dönemindeki deniz feneri inşaatı hareketlerini yönetmiş olan Marius Michel'in hayatı ve kariyerini ele almaktadır. On dokuzuncu yüzyılın tanıklık etmiş olduğu, buharlı teknolojileri, endüstriyel devrim ve buna bağlı olan deniz taşımacılığı ve seyahatlerin artışına bağlı olarak limanlar, antrepolar, demir yolları ve deniz fenerleri gibi küresel ölçekteki hareketliliği destekleyecek altyapı ihtiyacı doğmuştur. Marius Michel önce Osmanlı Fenerler İdaresi Müdürü olarak, sonra da kurduğu fenerlerin inşaat ve yönetim imtiyazına sahip olan Michel et Collas şirketi üzerinden deniz feneri inşaat hareketlerini yönetmiştir. Bunun yanı sıra 1879 yılından itibaren, üstün hizmetleri nedeniyle aldığı nişanların yanı sıra Paşa unvanını almış ve Michel Paşa olarak anılmıştır. 1890 yılında Eminönü ve Galata rıhtım inşaatı imtiyaz sözleşmesini Dersaadet Rıhtım, Dok ve Antrepolar Şirketinin kurucusu olarak imzalamıştır. 1892- 1900 yılları arasında bu iki rıhtımın inşaatı Michel Paşa yönetiminde gerçekleşmiştir. Michel et Collas şirketinin diğer ortağı Bernard Collas ise Yafa- Kudüs demiryolu inşaat imtiyazını Société du Chemin de Fer Ottoman de Jaffa à Jérusalem et Prolongements / Osmanlı Yafa'dan Kudüs'e Demiryolu ve Uzantıları Şirketi aracılığı ile elde etmiştir, demir yolu 1892 yılında hizmete girmiştir. Sonuç olarak, bu tez global bağlantıların ve deniz taşımacılığının artışa geçtiği on dokuzuncu yüzyıl sürecinde bu artışa hizmet etmek üzere yapılan altyapı inşaat sürecini Marius Michel'in Hayatı ve Çalışmaları üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the life and career of Marius Michel, who led the lighthouse construction movements in the late Ottoman period. The need for infrastructure to support global mobility such as ports, warehouses, railways, and lighthouses arose due to the steam technologies, industrial revolution and the increase in maritime transport and travel, witnessed by the nineteenth century. Marius Michel managed the lighthouse construction activities, first as the Director of the Ottoman Lighthouses Administration, and then through the Michel et Collas company, which had the privilege of building and managing the lighthouses he founded. In addition to this, since 1879, he received the title of Pasha and was referred to as Michel Pasha, in addition to the medals he received for his outstanding services. In 1890, he signed the Eminönü and Galata dock construction concession agreement as the founder of the Dersaadet Rıhtım, Dock and Warehouse Company. Between 1892-1900, the construction of these two piers was carried out under the direction of Michel Pasha. Bernard Collas, the other partner of Michel et Collas company, obtained the Jaffa-Jerusalem railway construction concession through Société du Chemin de Fer Ottoman de Jaffa à Jérusalem et Prolongements / Ottoman Jaffa to Jerusalem Railway and Extensions Company, the railway was put into service in 1892. To conclude, this thesis examines the infrastructure construction process to serve this increase in the nineteenth century, when global connections and maritime transport increased, through Marius Michel's Life and Works.