The role of affect in the association between time perspective and procrastination
Zaman perspektifi ve erteleme arasındaki ilişkide duygulanımın rolü
- Tez No: 699275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yayınlanmış birçok çalışma, ertelemeyi gelecekteki benlik ile şimdiki benlik arasındaki kopukluğun bir sonucu olarak tanımlar. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, zaman perspektifi ile erteleme arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu iki kavram arasındaki ilişkinin tam olarak anlaşılabilmesi için bu ilişkide duygulanımın rolü olduğu ileri sürülmüştür. Ancak erteleme ve zaman perspektifi arasındaki ilişkide duygulanımın tüm boyutlarının (olumlu, olumsuz ve duygulanım dengesi) incelendiği bir çalışma daha önce bulunmamaktadır. Mevcut çalışma ertelemeyi iki farklı faktörde ölçmektedir: kararsal ve davranışsal erteleme, tüm zaman perspektiflerini bir arada ölçmektedir: geçmiş zaman pozitif, geçmiş zaman negatif, şimdiki zaman hedonistik, şimdiki zaman kaderci, gelecek zaman ve dengeli zaman perspektifinden sapma (DBTP) olarak bir arada ve tüm duygulanım türlerini ölçmektedir: olumlu, olumsuz duygulanım ve duygulanım dengesi olarak. Yetişkin katılımcılar (N=222) Zimbardo Zaman Perspektifi Envanteri (ZTPI), Pozitif ve Negatif Deneyim Ölçeği (SPANE), Performans Başarısızlığı Değerlendirme Envanteri (PFAI), Yetişkin Erteleme Envanteri (AIP) ve Kararsal Erteleme (DP) ölçeklerinin Türkçe versiyonlarını içeren bir anket doldurdu. Pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri, ertelemenin zaman perspektifi yönleri ve duygu boyutları ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, zaman perspektifi ve duygulanımın anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Önceki çalışmaları genişletmek amacıyla, aracılık analizi yapıldı ve mevcut çalışmada olumsuz duygulanımın geçmiş zaman pozitif, geçmiş zaman negatif ve dengeli zaman perspektifinden sapma zaman perspektifleriyle kararsal erteleme arasındaki ilişkiye aracılık ettiği sonucu bulundu. Ayrıca, kararsal erteleme ve zaman perspektifi arasındaki ilişkide de duygulanım dengesi kayda değer bir aracı role sahiptir. Bunun da ötesinde, duygulanım dengesi davranışsal erteleme ile geçmiş zaman negatif, şimdiki zaman hedonistik ve dengeli zaman perspektifinden sapma (DBTP) arasındaki ilişkiye kayda değer bir şekilde aracılık etmektedir. Bulgular, olumsuz duygulanım ve duygulanım dengesinin erteleme ve zaman perspektifi arasındaki ilişkide etkili ve aracılık eden bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bulguların sonuçları tartışılmış olup araştırmacılar, klinisyenler ve ruh sağlığı uzmanları için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Previous studies define procrastination as a cause of disconnection between the future self and the present self. Studies conducted to date have revealed a relationship between time perspective and procrastination. In order to fully understand the association between these two concepts, it has been suggested that the affect has a role in this relationship. However, no study has been examined all the dimensions of affect (positive, negative and affect balance) in the relationship between procrastination and time perspective before. The current study measures procrastination in two distinct factors: decisional and behavioral, measures all time perspectives: as past positive, past negative, present hedonistic, present fatalistic, future and deviance from the balanced perspective (DBTP) and measures all affect types as positive affect, negative affect and affect balance. The adult participants (N=222) filled out a survey that includes the Turkish versions of the Zimbardo Time Perspective Inventory (ZTPI), Scale of Positive and Negative Experience (SPANE), Performance Failure Appraisal Inventory (PFAI), The Adult Inventory of Procrastination (AIP) and Decisional Procrastination (DP) questionnaire. Pearson correlation and linear regression analyses showed that procrastination was significantly correlated with time perspective aspects and affect dimensions. Results stated that time perspective and affect was also have a significant relationship. To extend the previous studies, the mediation analysis showed that the relationship of decisional procrastination and past positive, past negative and deviance from the balanced perspective (DBTP) mediated by negative affect in the current study. In addition, affect balance have a significant mediator role in the relationship between decisional procrastination and time perspective. Furthermore, affect balance mediating the relationship between behavioral procrastination and past negative, present hedonistic, and DPTB. The findings suggest that negative affect and affect balance have an influencing role in the association between procrastination and time perspective. Implications of findings were discussed and some suggestions were made for researchers, clinicians and mental health professionals.