Investigating agency in discourse: Multilingual Iranian immigrants in İstanbul
Söylemde eylemlilik araştırması: İstanbul'daki çokdilli İranlı göçmenler
- Tez No: 699274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, İstanbul'da yaşayan çok dilli İranlı göçmenlerin eylemlilik inşasının ayrıntılı bir incelemesini sağlamayı amaçlamaktadır. Üç İranlı kadının bir yıl boyunca çok dilli uygulamalarına ve günlük deneyimlerine odaklanan bu dilbilimsel etnografik çalışma, göç hareketi yaşam tarzı göçü olarak tanımlanan genç İranlı kadınların eylemlilik inşasında farklı sosyopolitik ve kişisel faktörlerin etkisini araştırıyor. Çalışma, katılımcıların deneyimlerini diğer yaşam tarzı göçmenlerinin deneyimleriyle karşılaştırarak, yaşam tarzı göçü kavramını nispeten yeni, Batı dışı bir bağlamda incelemektedir. Verilerin analizinde ve yorumlanmasında, kendiliğinden gelişen, spontane etkileşimlerin kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin yanı sıra ayrıntılı alan notları ile desteklenen katılımcı gözlemleri kullanılmıştır. Bulgular, aktif işleyen kimliklerin inşasının farklı zaman dilimleri ve yaşam olayları boyunca gerçekleştiğini ve bu zaman dilimlerinin bireylerin geçmiş ve şimdiki deneyimleriyle ve gelecek planlarıyla iç içe geçmiş bir şekilde geliştiğini göstermektedir. Bütün bu faktörler, bireylerin kılıcı eylemlerini şekillendirmek ve bu eylemler tarafından şekillendirilmek için el ele işlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a detailed examination of the agency construction of multilingual Iranian migrants living in Istanbul. Focusing on three Iranian women's multilingual practices and daily experiences for one year, this linguistic ethnographic study explores the effect of different socio-political and personal factors in the agency construction of young Iranian women whose migratory movement is defined as lifestyle migration. The study investigates the concept of lifestyle migration in a relatively novel, non-Western context by comparing the experiences of the participants with the experiences of other lifestyle migrants. Participants observation supplemented with detailed fieldnotes along with the recordings of naturally occurring interactions and semi-structured interviews constituted the data set analyzed in this study. The findings suggest that the construction of agentive identities occur throughout different time spans and life events and these time spans expand into the past and present experiences and future plans of the individuals in an interlinked manner. All these factors operate hand in hand in order to shape and be shaped by the agentive actions of the individuals.