Yaz Kur'an Kursları'nda mülteci çocuklar problemi (Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak örneği)
The problem of refugee children in summer Quran courses (Afyonkarahisar, Kütahya and Uşak example)
  1. Tez No: 699278
  2. Yazar: FATİH GÜDÜRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BUYRUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İslam coğrafyasında din eğitimi ve öğretimi denilince akla ilk olarak Kur'an öğretimi gelmektedir. Bu bağlamda yegâne kaynak olması ve kutsallığı nedeniyle din eğitimi ve öğretiminin Müslümanlar için ayrı bir önemi vardır. Tarihsel süreç içerisinde çeşitli kurumlarla sürdürülen din eğitimi ve öğretimi faaliyetlerinde, diğer kurumlarda olduğu gibi bazı problemler varlığını sürdürmektedir. Problemler; siyasi, sosyal, ekonomik, dini kaynaklı olduğu gibi bazen de bireysel ve kurumsal olabilmektedir. Günümüzde Kur'an eğitim ve öğretimi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yapılmaktadır. Yaygın din eğitiminde Kur'an öğretimi, genelde camilerde ve Kur'an kurslarında yürütülmektedir. Kur'an kursları, faaliyetlerini hizmet alanlarına ve hedef kitlelerinin özelliklerine veya ihtiyaçlarına göre farklı isimlerde gerçekleştirmektedir. Bu kurslardan en yaygın olanı Yaz Kur'an Kursları'dır. Bu kurslar okulların tatil olduğu yaz döneminde uygulanan yaklaşık iki aylık geçici kurslardır. Her eğitim kurumunda olduğu gibi yaz kurslarının da çeşitli problemleri vardır. Ortadoğu ülkelerinde(Irak, Suriye vb.) yaşanan sıkıntılar sonrası ülkemize gelen göçmenlerin, eğitim ve din eğitimi ihtiyaçlarının karşılanması öğretim kurumlarında yeni problemlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu düşünceden hareketle çalışmada, Yaz Kur'an Kursları'nda öğrenim gören mülteci çocuklar problemi ele alınmıştır. Başka bir ifade ile araştırmanın konusu Yaz Kur'an Kursları'ında öğrenim gören mülteci çocuklar problemi olarak belirlenmiştir. Araştırmada Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak örnekleminde, il merkezlerinde, Yaz Kur'an Kursları'nda görev yapan din görevlilerinin görüşleri doğrultusunda, Yaz Kur'an Kursları'nda karşılaşılan mülteci çocuklardan kaynaklı problemler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma bulgularına göre Yaz Kur'an Kursları'nda mülteci öğrencilerden kaynaklı; dil yetersizliği, iletişim problemleri, mesleki yetersizlik, sosyal uyum başta olmak üzere farklı problemler yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When it comes to religious education and teaching in Islamic geography, the first thing that comes to mind is the teaching of the Quran. In this context, religious education and training has a special importance for Muslims because it is the only source and is sacred. In the historical process, some problems still exist in religious education activities carried out with various institutions, as in other institutions. Problems; It can be political, social, economic, religious as well as sometimes individual and institutional. Today, the education and training of the Quran is carried out in formal and non-formal education institutions. Teaching the Qur'an in non-formal religious education is generally carried out in mosques and Quran courses. Kur'an courses carry out their activities under different names according to their service areas and the characteristics or needs of their target audiences. The most common of these courses are Summer Quran Courses. These courses are temporary courses of approximately two months during the summer when schools are on holiday. As in every educational institution, summer courses have various problems. Meeting the educational and religious education needs of immigrants who came to our country after the problems experienced in Middle Eastern countries (Iraq, Syria, etc.) caused new problems in educational institutions. With this in mind, the study focused on the problem of refugee children studying in the Summer Quran Courses. In other words, the subject of the study has been determined as the problem of refugee children studying in the Summer Kur's Courses. In the study, in line with the views of the religious officials working in the Summer Quran Courses in Afyonkarahisar, Kütahya and Uşak sample, in the provincial centers, the problems caused by the refugee children encountered in the Summer Quran Courses were tried to be determined.According to the research findings, in the Summer Kur'an Courses, due to refugee students; There are different problems such as language inadequacy, communication problems, professional inadequacy and social adaptation.