Velilerin yaz Kur'an kursları'ndan beklentileri üzerine bir araştırma (Antalya örneği)
A research on the quran from the expectations of the parents summer courses (Antalya instance)
- Tez No: 287899
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BUYRUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çocukların küçük yaşlardan itibaren dine karşı ilgi ve isteklerinin oluşmaya başladığı bilinmektedir. Ülkemizde yaygın din eğitiminde çocukların bu ilgi ve istekleri aileden ziyade yaz tatili döneminde açılan Yaz Kuran Kursları ile karşılanmaktadır. Çocuğun din eğitiminde önemli bir yeri olan bu kursların, daha başarılı ve verimli olabilmesi için dini bilgilerin pratik alanını yakından gözleme imkanı olan ailelerin de bilgi ve görüşlerine başvurulması gerekmektedir. Bundan dolayı bu araştırmada, velilerin Yaz Kur'an Kursları ile ilgili memnuniyet ve beklentileri tespit edilmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın amacı, velilerin Yaz Kur'an Kursları'ndan memnuniyet ve beklentilerini tespit etmektir. Bu memnuniyet ve beklentilerin tespitinde anket ve gözlem tekniklerinden faydalanılmıştır. Antalya İli'ne bağlı 9 ilçeden tesadüfi örneklem metodu ile seçilen cami ve Kur'an Kurslarında eğitim alan öğrencilerin velilerine ulaşılarak araştırma gerçekleştirilmiştir.Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın problem cümlesi, amacı, önemi, sınırlılıkları ve araştırmada kullanılan yöntem ortaya konmaya çalışılmış; ikinci bölümde, Yaz Kur'an Kursları'nın tarihsel gelişimi, yasal dayanakları, amaçları ve öğretim unsurları ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmış; üçüncü bölümde, ankete katılan velilerin kişisel özellikleri, Yaz Kur'an Kursları'ndan memnuniyet ve beklentileri tablolar eşliğinde verilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, hipotezlerin doğrulanıp doğrulanmadığı kontrol edilmiş, bulgular ve yapılan benzer çalışmaların ışığında öneriler oluşturulmaya çalışılmıştır.Araştırma sonunda, velilerin büyük çoğunluğunun Yaz Kur'an Kursları'ndan genel olarak memnun oldukları, en önemli beklentilerinin çocuklarının Kur'an-ı Kerim okumayı ve temel dini bilgileri öğrenmeleri olduğu, memnuniyetsizliklerini bildirdikleri konular arasında ise, Yaz Kur'an Kursları'nın fiziki şartları, sınıf ortamları, teknolojik materyal kullanımının yetersizliğinin vb. ilk sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca velilerin beklentileri ile Yaz Kur'an Kursları'nda yapılmaya çalışılan yenilikler ve düzenlemelerin birbirleri ile aynı düzlemde olduğu gözlenmiştir.Bu konuda daha ayrıntılı ve geneli tanımaya imkan sağlayan sonuçların elde edilebilmesi için Türkiye çapında araştırmalar yapılmalı ve veliler Yaz Kur'an Kursları hakkında bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
If you still have the interest and requests from the tender of children begins against religion. In our common interest of the children in the education of religion and during the summer holidays, rather than from the drop-down Summer Quran Courses requests are met with. The child's religious education an important place to be more successful and efficient with these courses, practical information for families with the opportunity to closely observe the religious area of information and feedback, you will need to be referenced. Therefore, in this study, related to the Quran Courses, and expectations of the parents in the summer to be identified and tried to assess the satisfaction.The purpose of the survey, is to ascertain the satisfaction and expectations of the parents from the Quran Courses in the summer. In determining this satisfaction and expectations survey and observation techniques are used. Antalya Province and the seat with incidental sample method to 9 and the Quran courses in the education of parents of students who get selected mosques were reached and research.Research consists of four parts. The first section, the purpose of the research problem statement, and the importance of the limitations of the method used to studied in research; the second section, the historical development of the legal pillars of the summer, the Qur'an Courses, information about the objectives and elements of the teaching company studied; the third section, participating in the survey from the satisfaction of the parents and the Qur'an, personal properties, Summer Courses, and granted it with the expectations of the tables. The final part of the research, findings, and checked the include is verified and has been confirmed in the light of the recommendations we have tried to create similar efforts made.Research from the majority of parents, at the end of the Summer they are satisfied with the Qur'an Courses, in general, the most important expectations of their children and to read the Qur'an, the basic religious information is among the topics that they write the Quran Courses for dont satisfaction usage of the terms of the physical, technological material shortage, and so on first class environments in which have been identified at the time. You can also write the Qur'an Courses with the expectations of parents attempted innovations and regulations with each other in the same plane.This topic can be more detailed and general exploration of possibilities, and parents around the research should be done for Turkey results Summer be informed about the Quran Courses.