2014 Rusya-Ukrayna krizi, Kırım'ın bölgesel önemi, Kırım halkının ve bölgedeki Kırım Türklerinin mevcut durumu
2014 Russia-Ukraine crisis, regional importance of Crimea, current situation of Crimean people and Crimean Turks in the region
- Tez No: 699369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Rusya ve Ukrayna arasındaki sorun, uluslararası platformda yeni ve sıcak bir konu oluşturmaktadır. Bir tarafta Rusya'nın, Kırım ve Ukrayna'nın topraklarını işgal ederken, diğer tarafta Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO ve AB üyelik tartışmalarının devam etmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep oldu. Bu tez ile akılda kalan soruları cevaplandırarak, Kırım'ın Rusya'ya 2014 senesinde bağlanmasının ayrıntıları ile araştırılması, ayrıca devlet ve toplum düzeyinde olumlu ve olumsuz sonuçlarının incelenerek kritiğinin yapılması amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, 2014 senesinde Kırım'ın kaderinin nasıl değiştiği konusunda bir bulguya varılması amacıyla yazılmıştır. Rusya'nın Kırım'ın ilhakı vasıtasıyla Ukrayna'ya karşı yapılan faaliyetlerin neler olduğunu ve ülkelerin zaman zaman kendi çıkarlarını gözeterek uluslararası fikirler ve uluslararası hukuka karşı ne tür davranışlarda bulundukları ve zamanla bu davranışların uluslararası aktörler tarafından kabul görülmesi durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin araştırma sürecinde çeşitli basın kaynakları, makale, görsel materyaller ve bu konu hakkında bilgi sahibi olan farklı bakış açılarına sahip kişilerin görüşleri ve kendileri ile röportaj yapma fırsatı bulduğum bu olayın bizzat dâhili olan kişilerin paylaştığı düşüncelerden yararlanılmıştır. Tezim Kırım'ın tarihçesinden başlayarak Rusya'nın onu sahiplenmesinin dayanaklarını araştırarak, Rusya - Ukrayna ilişkilerini inceleyerek ilhakın gerçekleşmesinin nasıl mümkün kılındığını göstermek amacındadır. İlhaktan sonra verilen tepkilere yer verilecek, sebep ve sonuçları irdelenecektir. Bu tez çalışmasında Rusya, Ukrayna ve Kırım'ın ilhaktan dolayı ortaya çıkan kazançları ve kayıpları gösterilecek ve güncel durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conflict between Russia and Ukraine constitutes a new and quite hot issue on the international level. At least two causes of the conflict are taken into further consideration. On the one hand, it is a military occupation of Crimea and some other parts of Ukraine by Russia. On the other hand, these are continuous attempts of Ukraine and Georgia to become full-fledged members of the NATO and EU. Both affairs mentioned above put tremendous strains on the relations between two countries. This thesis is aimed to study in detail the process of the annexation of Crimea by the Russian Federation in 2014 by answering some vexed questions and to reveal its positive and negative results on the political, social and cultural level. This thesis study is written in order to find out how the destiny of Crimea dramatically changed in 2014. It is aimed to examine the actions taken against Ukraine during the Russian-Ukrainian conflict over Crimea and to observe the reaction of other countries to illegal actions taken for some private benefits and interests. While doing the research various social media sources, articles and visual aids were studied and examined. Moreover, I had an opportunity to interview the people more or less involved in the aforementioned event. They were asked to share their opinions and experiences. The thesis is supposed to show how the annexation became possible and occured through the Russian-Ukranian relations starting from the ancient history of Crimea till the moment it was occupied and annexed by the Russian Federation. The causes and consequences of the conflict will be thoroughly examined and described in my study. The losses and gains of Russia, Ukraine and Crimea will be discussed and the assessment of the present-day situation will be made.