Türkiye'de ulusal sinema bağlamında Ali Duygu Sağıroğlu filmlerinin göstergebilimsel açıdan incelenmesi
Semiotic analysis of Ali Duygu Sağıroğlu films in the context of national cinema in Turkey
  1. Tez No: 699376
  2. Yazar: BATUHAN FINDIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde Türk sinemasının tarihsel gelişimi, tiyatrocular dönemi, geçiş dönemi, sinemacılar dönemi, toplumsal gerçekçilik, halk sineması, ulusal sinema, milli sinema ve devrimci sinema başlıkları altında incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde yönetmen Ali Duygu Sağıroğlu'nun hayatı, sahne tasarımcılığı, sanat yönetmenliği, yönetmenlik, sanat anlayışı, ulusal sinema görüşleri, hayata geçirdiği sinema filmleri araştırılacaktır. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde, bu çalışma Ali Duygu Sağıroğlu'nun Türk Sineması içerisinde auteur bir yönetmen olarak ulusal sinema düşüncesi etrafında kurguladığı sinematografisini gösterge bilimsel açından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yönetmenin örnek olarak seçilen ''Önce Vatan'', ''Aslan Arkadaşım Kuduz Recep'' ve ''İnsan Avcısı'' filmleri üzerinden sinemasında yer eden ulusal öğeler irdelenerek çözümlenmeye çalışılacaktır. Yönetmenin ulusal sinema dili ve filmlerindeki bakış açışı sinematografik temsilleri üzerinden tespit edilmeye çalışılacaktır. Ulusal Sinema kavramı ve Ali Duygu Sağıroğlu üzerine gerçekleştirilen akademik çalışmaların son derece sınırlı olması nedeniyle bu çalışmanın alana önemli bir katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the historical development of Turkish cinema will be examined under the titles of theater actors, transition period, filmmakers period, social realism, public cinema, national cinema, national cinema and revolutionary cinema. In the second part of the study, the life of director Ali Duygu Sağıroğlu, his stage designer, art direction, directing, his understanding of art, his views on national cinema, and the movies he brought to life will be investigated. In the third part, which is the application part, this study aims to analyze the cinematography of Ali Duygu Sağıroğlu, which he built around the idea of national cinema as an auteur director in Turkish Cinema, in terms of semiotics. In this direction, the national elements in his cinema will be tried to be analyzed and analyzed through the films“Önce Vatan”,“Aslan Arkadaşım Kuduz Recep”and“İnsan Avcısı”, which are selected as examples of the director. The director's point of view in the national cinema language and films will be tried to be determined through cinematographic representations. Since the academic studies on the concept of National Cinema and Ali Duygu Sağıroğlu are extremely limited, it is aimed that this study will make an important contribution to the field.