Kapitalist ataerkil çağda anaerkil toplumların yeri: Mosuo, Minangkabau, Tuareg ve Bribri örnekleri üzerinden bir inceleme
The place of matriarchal societies in the capitalist patriarchal age: A review of Mosuo, Minangkabau, Tuareg and Bribri examples
- Tez No: 699377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, kapitalizm-ataerkillik iş birliğinin yüksek olduğu günümüzde anaerkil toplumların yerini, özelliklerini ve bunlara kapitalizmin etkilerini dünyanın farklı yerlerinden seçilen örneklerle incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi olan örnek olay araştırmaları yöntemi kullanılmış ve araştırma sorularına Mosuo, Minangkabau, Tuareg ve Bribri olmak üzere dört anaerkil toplum üzerinden cevap aranmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni kapitalist ataerkil çağ, bağımlı değişken ise anaerkil toplumların yeridir. Yapılan araştırma sonucunda kapitalist ataerkil çağda anaerkil toplumların az da olsa dünyanın değişik bölgelerinde var oldukları incelemesi yapılan dört örnek üzerinden teyit edilmiştir. Kapitalizmin kadınları ikincilleştiren etkisine rağmen anaerkil toplumlarda kadınların hâlâ başat aktör olmaya devam ettiği ve bu toplumlarda kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı görülmüştür. Şiddetin görülmemesi, kapitalizmin yarattığı rekabetçi kazanma hırsının yok denecek kadar az olması, cinsel eşitliğin görülmesi, erkeklerin kadın hâkimiyeti altında ezilmemesi bu toplumların dikkat çeken özellikleri olmuştur. Bununla birlikte kapitalizm ve teknolojik gelişmelerin gittikçe artmasının anaerkil toplumların geleneklerini muhafaza etmede güçlük oluşturduğu yadsınamaz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the place, characteristics and effects of capitalism on matriarchal societies, with examples selected from different parts of the world, today, where capitalism-patriarchy cooperation is high. In the study, the case studies method, which is a qualitative research method, will be used and answers to the research questions will be sought through four matriarchal societies: Mosuo, Minangkabau, Tuareg and Bribri. The independent variable of the research is the capitalist patriarchal age, and the dependent variable is the place of matriarchal societies. As a result of the research, the existence of matriarchal societies in different parts of the world in the capitalist patriarchal age has been confirmed through four examples. Despite the effect of capitalism that subordinates women, it has been observed that women still continue to be the dominant actors in matriarchal societies and equality between women and men is ensured in these societies. The absence of violence, the almost non-existent competitive ambition created by capitalism, the existence of sexual equality, the fact that men are not oppressed under the domination of women have been the striking features of these societies. However, it is undeniable that capitalism and the gradual increase in technological developments create difficulties in preserving the traditions of matriarchal societies.