Neolitik yaşam biçiminin yayılımında kireç tabanlı yapılar sorunu
The problem of plaster floored buildings during the neolithic dispersal
- Tez No: 699391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışma kapsamında boyalı kireç tabanlı yapılar hakkında bilgiler verilecektir. Boyalı kireç tabanlı yapıların hangi yerleşimlerde bulunduğu ve bu yerleşimler üzerinden bölgesel dağılımları dağılımlarına bakılacaktır. Gelişmiş bir teknoloji ürünü olan kireç taban yapımı belli bir bilgi birikim gerektirmektedir. Bu açıdan boyalı kireç tabanların her yerleşim yerinde aynı özellikler doğrultusunda üretilip üretilmediğine bakılarak bölgeler aradaki farkların ve benzer noktaların neler olduğunun tespiti sağlanacaktır. Bölgesel ayrımlar doğrultusunda incelenecek olan boyalı kireç tabanların aynı zamanda yerleşim yerlerinden sağlanan radyokarbon sonuçları son derece önemli olacaktır. Bu veriler ile mutlak bir tarihlendirme sağlanacaktır. Bu sayede elde edilecek veriler ile bölgeler arasında tarihsel dağılımları gösteren bir tablo oluşturulacaktır. Kireç tabanların üzerleri boyalıdır. Özellikle burada kırmızı renk dikkat çekmektedir. Prehistorik dönemler için kırmızı renk oldukça önemlidir ve kullanım özelliği açısından dikkat çekmektedir. Yine kireç tabanların üzerinde bezeme unsurlarının da kullanılmış olması özel bir urumdur. Bu sebeplerle kireç tabanlı yapıların diğer yapılardan ayıran bir özelliği ya da bu yapıları ön plana çıkaran bir kullanım amacı olabildiği düşünülmektedir. Bu açıdan yapıların yerleşim içi konumları ya da yapıların planları dikkatli bir şekilde incelenerek işlevselliği açıklanamaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to information will be given about painted lime plaster floor. In which settlements the painted lime plaster floors are located and their regional distributions of these settlements will be examined. Lime plaster floor production requires technological knowledge. From this point of, it will be discussedwhether the painted lime plaster floors are produced in accordance with the same characteristics in each settlement, and the diffrences between the regions and the similar points isinvestigated. The radiocarbon results of the painted lime plaster floors, which will be examined in line with the regional distributions, as well as from the settlements, will be exremely important. An absolute dating will be provided with thisdata. Lime plaster floors are painted. For prehistoric people, the color red is symbolically very important. Also, the use of decoration elements on lime floors is a special case. For these reasons, it is thought that lime plaster floor structures may have features and special functions. In this respect, the interior locations of the buildings will be carefully examined and their functionality will be tried to be explained.