İş tükenmişliğinin psikolojik dayanıklılık ve merhamet açısından incelenmesi
Investigation of work burnout in terms of psychological resilience and mercy
- Tez No: 699390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı merhamet ve iş tükenmişliği arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün incelenmesi ve tükenmişlik düzeyinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu çeşitli meslek grubu çalışanları içerisinden 430'u erkek 335'i kadın olmak üzere 765 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında demografik bilgiler için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, katılımcıların tükenmişlik düzeylerini belirlemek için Maslach ve Jackson (1986) tarafından geliştirilen ve Ergin (1992) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”, merhamet düzeylerini belirlemek için Pommier (2011) tarafından geliştirilen ve Akdeniz ve Deniz (2016) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Merhamet Ölçeği”ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini belirlemek için ise Smith ve arkadaşları tarafından (2008) geliştirilen, Doğan (2015) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemi izlenerek yapılmıştır. Tükenmişlik düzeylerinin analizinde demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 (IBM Corp. Released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve AMOS istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmada, çalışan bireylerin tükenmişlik düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, gelir seviyesi, bazı meslek grupları ve çalışma süresi değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre çalışan bireylerin tükenmişlik seviyelerinin cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni durumlarına göre farklılaşma göstermediği; bununla birlikte yaş, gelir, çalışma süresi ve mesleklerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların merhamet düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir etki, merhamet ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir etki, psikolojik sağlamlık ve tükenmişlik arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir etki bulunmuştur. Psikolojik sağlamlık, merhamet ve iş tükenmişliği ilişkisinde aracı role sahiptir. Bu araştırmadan elde edilen bulguların ışığında çalışan bireylerin daha az tükenmişlik yaşamaları ve tükenmişliği önlemek adına bireysel ve örgütsel bazda yapılması gerekenler, tükenmişlik, psikolojik dayanıklılık ve merhamet arasında oluşan anlamlı model doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler Tükenmişlik, iş tükenmişliği, psikolojik dayanıklılık, merhamet. Anahtar Kelimeler Tükenmişlik, İş Tükenmişliği, Psikolojik Dayanıklılık, Merhamet
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate intermediary role of psychological resilience about the relationship between mercy and burnout at work, and to examine whether burnout level differs according to demographical parameters. Sample population consist of 430 men and 335 women from various business sectors; a total of 765 participants.“The Personality Information Form”was prepared by the researcher for demographical information and used for obtaining the data. Further,“Maslach Burnout Scale”(Maslach and Jackson, 1986), as adapted by Ergin (1993) for Turkey context, was used to determine burnout levels. Next, Mercy Scale (Pommier, 2011), as translated into Turkish by Akdeniz ve Deniz (2016) to identify mercy levels. Finally,“Psychological Resilience Scale”(Smith et al. (2008), which was translated into Turkish by Doğan (2015) was employed to determine psychological resilience levels. The research makes use of relational scanning model, part of general scanning models. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to decide whether the burnout levels differ according to demographical parameters. In the analysis of the data, SPSS 25 (IBM Corp. Released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and Amos statistical package application were used. Gender, age, education status, marital status, income level, some specific jobs and labor hours were the parameters for analyzing the subjects' burnout levels. Findings reveal, among others, that gender, education status and marital status has no effect on subjects' burnout levels, while age, income level, labor hours and job of the subjects have considerable effect on their burnout levels. The research indicates that the mercy and burnout levels are inversely proportional, whereas mercy and psychological resilience are directly proportional. Psychological resilience, is an intermediary factor between the relationships between mercy and burnout levels. Models, regarding the meaningful relationships between burnout levels, psychological resilience and mercy, were offered for working people to experience less burnout in the business and what can be done as individually and organizationally. Keywords Burnout, business burnout, psychological resilience, mercy.