Urban borders and socio-spatial dynamics in 16th century İstanbul: The Koca Mustafa Pasha district
16. yüzyıl İstanbul'unda şehir sınırları ve sosyal-mekansal dinamikler: Koca Mustafa Paşa nahiyesi
- Tez No: 699407
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez on altıncı yüzyılda Osmanlı başkenti olan erken modern dönem İstanbul'u bağlamında şehir sınırları meselesi ele almaktadır. Öncelikle şehir ve onun önemli unsurlarından nahiye gibi temel terimleri tanımladıktan sonra, araştırmanın örnek çalışması olan İstanbul'un şehir merkezine en uzak, dolayısıyla sınıra en yakın nahiyelerinden olan Koca Mustafa Paşa nahiyesi ile devam eder. Sınır nahiyesinin ne anlama geldiğini anlamak adına, öncelikle şehrin kara surları olan Theodosian surları, ve ona bitişik olarak inşa edilmiş Yedikule ve Yaldızlı Kapı, ve oralarda yaşayan tutuklular, ayrıca bu bölgenin endüstriyel üretim bölgesi karakteristiğini ortaya çıkarmak adına kasaplar ve dericiler gibi çeşitli gruplar incelenmiştir. Sonrasında sur içine devam edilerek Koca Mustafa Paşa nahiyesini oluşturan sosyal yapı, the Survey of Istanbul 1455, 1546 tarihli İstanbul Vakıfları Tahrir Defteri ve 1600 tarihli İstanbul Vakıfları Tahrir Defteri'nden yararlanılarak ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak incelenmiştir. Tez bölgede aktif olan bir sosyal grubun, Halveti tarikatı ve dervişlerinin daha ayrıntılı olarak incelenmesi ile son bulur
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the concept of the urban border in the context of the early modern Ottoman capital city of Constantinople. First defining the terms like city and nahiye, the research moves on to its case study, Koca Mustafa Paşa nahiyesi, which is a border district. To understand what a border district means in a better sense, first the physical borders, city's land walls, Theodosian walls, and its adjoint monuments of Yedikule Citadel and Golden Gate are examined with their inhabitants like captives, and to highlight its industrial characteristic, the butchers and tanners, etc. Later the study continues to inside the walls and the district by evaluating its social makeup through sources like the Survey of Istanbul 1455, 1546 tarihli Istanbul Vakıfları Tahrir Defteri, and 1600 tarihli Istanbul Vakıfları Tahrir Defteri (the pious endowment registers) with the help of Geographic Information Systems (GIS). This thesis finally concludes with one particular group of people who were active at this part of the city, the Khalwati order and its dervishes.