Türkiye'de fotoğraf müzeciliğinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The status of photo museum in Turkey, problems and solutions
  1. Tez No: 699420
  2. Yazar: ZEKİYE CANORUÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Museology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kültürün ortaya çıkarılması, belgelenmesi, saklanması, yayılması işlevlerinin gerçekleştirilmesinde müzeler önemli kurumsal yapılardır. Kültür endüstrisinin sonucu olarak ortaya çıkan müzeler, ülkelerin ve şehirlerin turizmi hacmini arttırarak ekonomik değer yaratır. Günümüzde fotoğraf, uluslararası ortak bir sanat dili oluşturur. Sanat dilinin kurumsallaşması ve küresel düzeyde kabul görmesi için müzelere ihtiyaç duyulmaktadır. Müze, koleksiyonlarıyla korumaya aldığı eserleri ya da konuları, geçmişten günümüze, bugünden de geleceğe aktarmak gibi önemli ve tarihi bir görevi yerine getirir. Fotoğrafın teknolojik ve sanatsal olarak gösterdiği gelişmelere bağlı olarak, fotoğraf sanatı ile ön plana çıkan fotoğraf müzeleri kurulmuştur. Fotoğraf müzeleri, fotoğrafın icadından günümüze kadar ulaşmış fotoğraflarla, fotoğrafın göstermiş olduğu gelişimi konusunda kronolojik bir süreci gösterirken, bir taraftan da geçmişe tanıklık etmemizi, fotoğraflar aracılığıyla tarihi süreci anlamamızı sağlar. Fotoğraf müzeleri, fotoğraf sanatının gelişmesine, yaygınlaşmasına ve sanatsal bir ortamda varlığını sürdürmesine olanak tanımaktadır. Fotoğraf, keşfinden hemen sonra ülkemize gelmesine rağmen, fotoğrafın gelişmesi, yaygınlaşması, sanat olarak kabul görmesi uzun zaman almıştır. Fotoğrafın bir sanat dalı olarak geç kabul görmesinde, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel değişimler etkili olmuştur. Ancak ülkemizde koleksiyon bilincinin gelişmemesi, müzecilik kültürünün benimsenmemesi, maddi imkânsızlıklar ve devlet desteğinin olmaması gibi nedenlerle fotoğraf müzelerinin gelişimi hep geri kalmıştır. Türkiye'deki fotoğraf müzeleri genellikle fotoğraf makineleri koleksiyonlarının sergilendiği mekânlardır. Fotoğraf sanatına ilişkin örneklerin, tarihi fotoğraf arşivlerinin korunup sergilenmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. Türkiye'deki fotoğraf müzelerinin hem fotoğraf sanatına katkıda bulunması hem de ülkemizde ve bulundukları şehirlerde kültür turizmininin gelişmesini ve ekonomik potansiyeli arttırmasını sağlayacak seviyeye gelmesi şarttır. Bu çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'deki fotoğraf müzelerinin durumuna ilişkin araştırma için hangi yöntemlerin kullanılacağı açıklanmıştır. İkinci bölümde, müzecilik kavramı, tarihçesi, çağdaş müzecilik yaklaşımları, çağdaş müze örnekleri, Türkiye'de müzeciliğin tarihi, Türkiye'de müzeciliğin gelişememesinin nedenleri ortaya konulmuş ve Türkiye'deki çağdaş müze örnekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de fotoğraf müzeciliğinin tarihi, gelişimi, önemi ve örnekleri incelenerek, Türkiye'de fotoğraf müzeciliğinin neden gelişemediği üzerinde durulmuş, sorunlar ortaya konulmuş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums are important institutional structures in the realization of the functions of revealing, documenting, preserving and spreading culture. The museums that emerged as a result of the culture industry create economic value by increasing the volume of tourism of countries and cities. Today, photography forms a common international art language. Museums are needed for the institutionalization of the language of art and its global acceptance. The museum fulfills an important and historical task such as transferring the works or subjects that it has protected with its collections from the past to the present and from the present to the future. Depending on the technological and artistic developments of photography, photography museums that stand out with the art of photography have been established. While photography museums show a chronological process in the development of photography with photographs that have survived from the invention of photography to the present, they also enable us to witness the past and understand the historical process through photographs. Photography museums allow the art of photography to develop, spread and survive in an artistic environment. Although photography came to our country right after its discovery, it took a long time for photography to develop, become widespread and be accepted as an art. Social, political, economic and cultural changes have been influential in the late acceptance of photography as an art form. However, in our country, the development of photography museums has always lagged due to the lack of awareness of collection, not adopting the museology culture, financial impossibilities and lack of state support. Photography museums in Turkey are generally places where camera collections are exhibited. It falls short of preserving and exhibiting examples of photography and historical photographic archives. It is essential that photography museums in Turkey both contribute to the art of photography and reach a level that will enable the development of cultural tourism and increase the economic potential in our country and in the cities they are located in. In the first part of this study, it is explained which methods will be used for research on the situation of photography museums in Turkey. In the second part, the concept of museology, its history, contemporary museum approaches, contemporary museum examples, the history of museology in Turkey, the reasons for the development of museology in Turkey are presented and contemporary museum examples in Turkey are examined. In the third chapter, the history, development, importance and examples of photography museology in Turkey are examined, it is emphasized why photography museology has not developed in Turkey, problems are put forward and solutions are offered.