27 Mayıs darbesi ve Demokrat Parti Konya milletvekillerinin yargılanması
27 May coup and the trial of Konya deputies of the Democrat Party
  1. Tez No: 699446
  2. Yazar: HASANCAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk Siyasi Tarihinde 2.Meşrutiyet ve Cumhuriyetin ilk yıllarında çok partili siyasete geçiş girişimleri yapılmıştır ancak en önemli girişim şüphesiz 1946 yılında DP'nin kuruluşudur. CHP karşısında dört yıl muhalefet partisi olarak mecliste yer aldıktan sonra 1950 seçimlerini kazanarak iktidarı devralmıştır. 10 yıllık DP iktidarı 27 Mayıs 1960 tarihinde askeri darbe ile sona erdirilmiştir. Türk Siyasi Tarihinin en önemli siyasi partileri arasında yer alan DP'nin hem iktidara çıkışı hem de iktidardan inişi Cumhuriyet Tarihinin önemli olayları arasındadır. Yassıada Yargılamaları ile devrik DP'nin 10 yıllık iktidarının muhasebesi darbeci subayların kurduğu Milli Birlik Komitesi tarafından görevlendirilmiş hâkim ve savcılar tarafından görülmüş ve DP mensuplarının büyük bölümü hapis cezası almış, Başbakan, Maliye Bakanı ve Dışişleri Bakanı idam edilmiştir. 27 Mayıs 1960 darbesinin ve Yassıada yargılamalarının üzerinden 60 yıl geçmiş olmasına rağmen önemini ilk günkü gibi korumaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Political History, attempts were made to transition to multi-party politics in the 2nd Constitutional Period and the first years of the Republic, but the most important initiative is undoubtedly the establishment of the DP in 1946. After taking part in the parliament as an opposition party for four years against the CHP, it won the 1950 elections and took over the power. The 10-year DP rule was ended with a military coup on 27 May 1960. As one of the most important political parties in Turkish Political History, DP's rise to power and its descent from power are among the important events in the History of the Republic. The Yassıada Trials and the 10-year rule of the overthrown DP were accounted for by the judges and prosecutors appointed by the National Unity Committee established by the putschist officers, and most of the members of the DP were sentenced to prison, the Prime Minister, the Minister of Finance and the Minister of Foreign Affairs were executed. Although 60 years have passed since the May 27, 1960 coup and the Yassıada trials, it preserves its importance as on the first day.