Okul öncesi öğretmenlerinin çocuklarla felsefe eğitim programına ilişkin görüşleri
Opinions of pre-school teachers on the philosophy education program with children
- Tez No: 699447
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin çocuklarla felsefe eğitim programına ilişkin görüşlerini incelemektir. Sorgulama becerisini kullanılarak; olay ve olgulara eleştirel bir şekilde bakmak için düşüncenin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu düşünce gelişimini sağlamak için ''felsefe ''iyi bir araçtır. Felsefe: Sorgulayıcı, meraklı, kendine has bir özgünlüğü olan; eleştirel bakış açısı ve iyi bir araştırmacı olabilmek için kendini anlamlandırmayı sağlar. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi için kolay ve ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Araştırmaya katılacak okul öncesi öğretmenlerinin gönüllü olması, ekonomik açıdan uygun olması ve zaman kazandırması bakımından araştırmanın çalışma grubunda olan katılımcılar; kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemiyle belirlemiştir. Çalışmanın evrenini, okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu araştırma için 51 kadın okul öncesi öğretmeni, 1 erkek okul öncesi öğretmeni olmak üzere toplamda 52 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı geliştirilmeye başlanmadan önce konu ile ilgili araştırmalar taranmış ve incelenmiştir. Nitel olan bu araştırmada verilerin toplanabilmesi için çevrim içi görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan görüşme formu dört uzman tarafından incelenmiştir. Görüşme formu son şeklini aldıktan sonra dört uzmanın onayı alınarak uygulamada kullanılabilecek duruma gelmiştir. Hazırlanan görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır: Kişisel bilgileri altı soru ve çocuklarla felsefe programına ilişkin görüşleri ölçen on beş soru bulunmaktadır. Görüşme formunun dört sorusu açık soru iken diğer sorular çoktan seçmelidir. Ölçekte yer alan olumlu maddeler“Evet, katılıyorum”seçeneğinden başlayıp karar verilemeyen noktalar için ''Kararsızım'' seçeneği bulunmakta ve olumsuz maddeler için“Hayır, katılmıyorum”seçeneği bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin çocuklarla felsefe eğitim programına ilişkin bilgi sahibi olma durumu ve okul öncesi öğretmenlerinin çocuklarla felsefe eğitim programına ilişkin görüşlerine ait sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the views of preschool teachers about the philosophy education program with children. Using the questioning skill; It is necessary to develop thinking in order to look at events and facts in a critical way.“Philosophy”is a good tool for this thought development. Philosophy: Inquisitive, curious, uniquely original; provides a critical perspective and self-understanding in order to be a good researcher. In this study, easy and accessible sampling was used for the qualitative research method. The participants in the study group of the research in terms of the volunteering of the preschool teachers who will participate in the research, being economically convenient and saving time; easily accessible situation was determined by sampling method. The universe of the study consists of preschool teachers. A total of 52 preschool teachers, 51 female preschool teachers and 1 male preschool teacher, participated in this research. Before the data collection tool was started to be developed, researches related to the subject were scanned and examined. In this qualitative study, an online interview form was used to collect data. The prepared interview form was examined by four experts. After the interview form took its final form, it was ready to be used in practice with the approval of four experts. The prepared interview form consists of two parts: There are six questions about personal information and fifteen questions measuring opinions about the philosophy with children program. While the four questions of the interview form are open questions, the other questions are multiple choice. The positive items in the scale start with the option“Yes, I agree”and there is the option of“I am undecided”for the points that cannot be decided, and there is the option of“No, I do not agree”for the negative items. According to the results obtained in the research, the results of the preschool teachers participating in the research about the philosophy education program with children and the opinions of the preschool teachers about the philosophy education program with children are included.