Döviz kuru oynaklığının Türkiye'nin ihracatı üzerine etkisi
Impact of exchange rate volatility on Turkey's export
- Tez No: 699465
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURÇA KIZILIRMAK YAKIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dünyada dalgalı kur rejimlerine geçişle birlikte, döviz kurlarında yaşanan oynaklıkların oluşturduğu belirsizliğin küresel ticaret hacimlerine etkisi literatürde araştırılan konular arasında yerini almıştır. Türkiye'de 1980 sonrasında ithal ikameci dış ticaret politikasının terk edilip ihracata dayalı büyüme modeline geçilmesi sonrası dış dünyaya açılım artarken, yaşanan kur değişimleri, Türkiye'nin ihracatını ve küresel ticaret hacminden aldığı payı daha çok etkiler hale gelmiştir. Bazı araştırmalar kur oynaklığının ihracat üzerinde negatif etkisi olduğundan bahsederken, bazıları ise pozitif veya nötr etkisini raporlamıştır. Bu çalışmada, döviz kuru oynaklığının Türkiye özelinde ihracatın performansına etkisi, ihracatın belirleyicisi olarak kabul edilebilecek ölçüde anlamlı bir etki oluşturup oluşturmadığı analiz edilmektedir. Çalışmada Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştirdiği on ülkeye gerçekleştirdiği ihracatta döviz kuru oynaklığının etkisi, ihracat talep modeli ve gecikmesi dağıtılmış otoregresif (ARDL) sınır testi yaklaşımı çerçevesinde tahmin edilmiştir. İhracatın uzun ve kısa dönemdeki reel kur, gelir ve kur oynaklık esneklikleri raporlanmıştır. Bulgular, döviz kuru oynaklığının Türkiye'nin ihracatına sınırlı negatif etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the transition to the floating exchange rate regimes in the world, effects of uncertainities resulting from exchange rate volatilities to the international trade volume have found a place among the subjects studied in the literature. In Turkey, having abandoned the import substitution trade policy and with the adoption of an export-led growth policy after 1980, the integration to the global world increased, and exchange rate variation have more affected the country's export volumes and global export share. In literature, while some studies have reported that exchange rate volatility has a negative impact on export, others have reported a positive or neutral effect. In this study, the effect of exchange rate volatility on Turkey's export performance and whether it has a significant effect on export are analyzed. In the study, effect of exchange rate volatility on the Turkey's export to the top ten export partner is estimated in the framework of export demand model and the autoregressive distrubuted lag (ARDL) bounds test approach. Real exchange rate, income and exchange rate volatility elasticities of exports are reported both in the short and long run. Findings indicate that exchange rate volatility has a limited negative impact on Turkey's export.