Islamist political activism and education volunteerism: A local ulema movement in the late Ottoman Konya, 1909-1921
İslamcı siyasi aktivizmi ve eğitim seferberliği: Geç Osmanlı Konya'sında yerel bir ulema hareketi, 1909-1921
- Tez No: 699466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez Geç Osmanlı Konyası'ndaki bir grup ulema ve Nakşi-Halidî sufinin geleneksel bir tarikat yapısından nasıl modern sosyo-politik bir harekete dönüştüğünü ele alıyor. Modern yöntemleri kullanarak geleneksel eğitimi reforme etme çabaları ve siyasete katılım yönündeki istekli çalışmaları hareketin oluşum ve sürekliliğini sağlayan ana komünal hedefleri oluşturuyor. Hareketin organizasyonu teolojik bir zemine dayanıyor ve en önemli motivasyonun sekülerizasyon olarak gördükleri tehditlere karşı çıkmak olduğu görülüyor. Bu hareketi Geç Osmanlı Dönemi çerçevesine yerleştirmek için genelde farklı çalışma alanları olarak görülen İslam Modernizmi ve ulema tarihi konularını mezcetmeye çalıştım. Bu yüzden tez Müslüman aydınların ve ulemanın Meşrutiyet dönemi tecrübelerine ve bunların Konya'ya yansımalarına odaklanıyor. Modern Müslüman görüşleri ve özellikle ulemanın arasındaki ayrışmaları müşahede etmek için geniş ulema ve medreseli nüfusuyla başkentin ardından Konya en uygun yer olabilirdi. Meşrutiyet'in ardından ülke siyasetine hakim olan birbirine muhalif Müslüman tavırların somut uygulamaları Konya yerel tarihine çok detaylı bir şekilde yansımış görünmektedir. Tezin konusu olan ulema grubunun faaliyetleri ise kısa iktidar olanakları dışında bir muhalefet ve marjinalleşme hikayesidir. Daha muhafazakar bir bakış açısına dayanarak, Geç Osmanlı dönemindeki güç odaklarının, sırasıyla Abdülhamit rejimi, İttihat ve Terakki ve Milli Mücadele Hareketi'nin resmî İslami söylemlerine karşı süreğen bir muhalefet göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a certain conservative group from ulema and Nakshi-Khalidi sufis led by a particular Sheikh family in the Late Ottoman city of Konya. It tries to explain how could a traditional Sufi order turn to be a modern socio-political movement and became engaged with politics and reforming formal education at its madrasa by using modern devices. Understanding their theological perspective and looking at their anxieties over what they interpreted as innovation and secularization were keys to comprehend the story of the movement. To locate them in the general framework of the late Ottoman history, the thesis touches upon the discussions related to the Islamic modernism, and historiography over the late Ottoman ulema, which was often regarded as distinct areas of research. Therefore, this thesis deals with the the constitutional period experiences of the various late Ottoman ulema and Islamic intellectuals as much as it focused on their reflections in the local context of Konya. The city could be the most suitable place after the capital for tracing and observing the mentality and concrete applications of the opposing Muslim stances about reform and tradition on the ground. What this specific group in Konya experienced is a story of opposition and marginalization, except for small opportunities for power. By relying on a more conservative outlook, the group carried out a continuous opposition against the official Islam of the power holders in the late Ottoman period, respectively of the Hamidian regime, the CUP and its successor National Movement in Ankara.