Maintaining order on stage: Criminalizing performing arts in late Ottoman İstanbul (1878 - 1908)
Geç dönem Osmanlı İstanbul'unda sahne'nin mücrimleştirilmesi (1878 - 1908)
  1. Tez No: 699468
  2. Yazar: DEFNE ÖZÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Osmanlı Devleti'nin 1878-1908 yılları arasında İstanbul'daki sahne sanatlarında suça yönelik nasıl bir yaklaşımı olduğunu inceler. Temel amaç, suçlamalara neden olarak gösterilen gerekçeleri anlamak ve analiz etmektir. Yıllar içinde geliştirilen farklı müdahale kalıplarını keşfederek, özellikle 19. yüzyıl Osmanlı İstanbul'unda toplumsal düzen kavramının gösteri sanatları alanında nasıl gündeme geldiğini anlamaya çalışmaktadır. Çalışma, suçlamalara maruz kalan gösterileri vakalarını daha geniş bir siyasi bağlamda oturtmaya çalışır ve devletin eğlenceye karşı tutumunu ve toplumsal düzen üzerindeki kontrolünü ortaya koyar. Tezde kullanılan başlıca kaynaklar, Beyoğlu ve Kadıköy mahallelerinin ana eğlence mekanlarının bir haritasını sunarken, aynı zamanda gösterilerde sergilenen türlerin bir repertuarını da ortaya koyar. Bu bağlamda çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı performanslarını incelerken yeni bir yöntem alanı da sağlar. Osmanlı gösteri sanatları esasında farklı açılardan kapsamlı bir biçimde araştırılmış bir alandır. Bu araştırmanın temelini öncelikle Osmanlı Devlet Arşivleri'nden, tiyatro, kahvehane ve kentlerdeki kamuya açık diğer gösteri mekanlarıyla, meyhane ve birahaneler gibi eğlence mekanlarına yapılan müdahaleleri rapor eden belgeler oluşturmaktadır. Bu birincil kaynakların anlatıları, geç dönem Osmanlı sahnesinin mekanlarının, icralarının ve sanatçılarının tarihsel bir etnografyasını sunmaktadır. Bu anlatılar ayrıca, suç unsurunu takip etmenin sosyal tarihçiler için nasıl bir araştırma aracı oluşturduğunu da gösteriyorlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Ottoman State's criminal approach towards performing arts in Istanbul between 1878 and 1908. The main goal is to understand and analyze the reasons for criminalization. Exploring the different patterns of intervention developed over the years, this thesis aims to apprehend how social order is exercised in performing arts at the turn of the 19th century in Ottoman Istanbul. The study tries to situate the cases of performance criminalization in the larger political context and displays the state's attitude towards entertainment and its control over the social order. The primary sources used in the thesis provide a map of main entertainment sites and a repertoire of genres in Beyoğlu and Kadıköy neighborhoods. Therefore, the study offers a new methodological venue in researching the history of performing arts in urban areas of 19th century Ottoman Istanbul. Ottoman performances have been a domain thoroughly researched from different perspectives. The basis of this research primarily consists of documents from the Ottoman State Archives, which report interventions in performance-related sites like theaters, coffeehouses, and other urban gathering spaces, including winehouses or beerhouses. The narratives of these primary sources present a historical ethnography of the sites, performers, and performances of the late Ottoman scene of performing arts. They also show how criminalization generates a research tool for social historians.