China's Belt and Road Initiative: Implications for Turkey
Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi: Türkiye için çıkarımları
  1. Tez No: 699469
  2. Yazar: YUAN MA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çin'in son yıllarda ekonomik olarak gösterdiği performans büyümesi ve uluslararası politikada ağırlığının artması nedeniyle Çin ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi, birçok ülke için öncelik haline gelmiştir. Bu gelişmelerle birlikte 2013 yılında Kazakistan'da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in girişimleriyle başlayan“Kuşak ve Yol Girişimi”, son yıllarda Pekin'in sık sık başvurduğu dış politika araçlarından biri haline gelmiştir. Projenin temelinde Avrupa ve Asya arasında bir bağlantı olması beklenmesinden dolayı, Çin dış politikasında bu proje stratejik öneme sahip olarak değerlendirilmektedir. Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi ekonomi, siyaset, ulaşım, kültür vb. tüm alanları kapsamakta ve birçok ülkeyi de içermektedir. Çin, Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Avrupa'ya uzanan diğer ülkelerdeki ulaşım ve altyapı projelerini geliştirmeyi, bölge ve dünya ekonomisi ile entegrasyon sürecini hızlandırmayı ve güzergahı boyunca bölgede kendi nüfuz alanını genişletmeyi hedeflemiştir. Türkiye ise antik çağlardan beri İpek Yolu'nun önemli bir noktası olmuştur. Bu nedenle, Türkiye'nin coğrafi konumu, Orta Asya'daki önemli etkisi ve Avrupa'ya uzanan bir yol olarak göz önüne alındığında, Çin ve Türkiye arasındaki ilişkiler Kuşak ve Yol Girişimi ile kayda değer önem taşıdığı görülmektedir. Bu çalışmada, Çin-Türkiye ilişkileri Kuşak ve Yol Girişimi bağlamında nasıl geliştiği değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, "Kuşak ve Yol Girişimi'ni ve ilan edildiği tarihten itibaren bölge ülkeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmanın temelinde, Çin'in neden böyle bir girişime ihtiyaç duyduğu ve bu politikanın nasıl uygulanacağı, bu girişimin Türkiye için önemi ve iki ülke arasındaki Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki zorluk ve fırsatların neler olduğu sorularına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as China's economic growth and international status have increased significantly, the development of bilateral relations with China has become an important diplomatic direction for many countries. In 2013, The Belt and Road initiative started with the motto of the president of China, Xi Jinping in Kazakhstan, and its became one of the most important foreign policy tool of Beijing in recent years. As the project was expected to be a connection between Europe and Asia, it was a strategy that has multiple advantages in Chinese foreign politics. The Belt And Road initiative proposed by China covers all aspects of economy, politics, transportation, culture, etc., and its also encompasses many countries . Through the Belt and Road Initiative, China wants to improve infrastructure development in countries along the route, especially in Central Asia, which is an important gateway to Europe by land, and expand its own commodity markets by accelerating regional economic integration and enhancing economic engagement with the region as well as Europe. And Turkey has been an important pivot point of the ancient Silk Road since ancient times, Therefore, in the Belt and Road Initiative, considering Turkey's special geographical position, its important influence in Central Asia and its importance to Europe, the relationship between China and Turkey appears to be of vital importance. In this study,China-Turkey relations have been evaluated through the Belt And Road initiative. The main purpose of the study is to review“The Belt and Road”initiative, and its effects on the region countries since the time it was announced. On the basis of the study; answers have been searched for why China needs such initiative and how to implement this policy, what is the importance of this initiative for Turkey, and what are the challenges and opportunities within the scope of The Belt and Road initiative between two nations.