Public space and memory in late antique Byzantium
Geç Antik Çağ Bizans'ında kamu alanları ve toplumsal bellek
  1. Tez No: 699467
  2. Yazar: EGEMEN GEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KORAY DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, geç antik çağ Bizans İmparatorluğunda sıkça görülen bir olgu olan sembolik kamu alanların dönüştürülmesini kimlik ve hafıza çalışmaları çerçevesinden incelemektedir. Özellikle yüzyıllar boyunca şehirler için büyük önem arz etmiş, şehirlere kimlik kazandırmış ve insanların hafızalarında önemli yer edinen alanların (ortadan) kaldırılması ve/veya Hristiyanlaştırılması hem dini hem de din dışı boyutta incelenmelidir. Bu bağlamda şöyle sorular sorulabilir: Değişim için neden bu alanlar seçilmişti? Bu dönüşümler - özellikle dönüşümün uzamsal yanı - farklı gruplar arasında nasıl algılanmıştı? Konu hakkında yazanlar, anlatılarını kurmak ve söylemlerini desteklemek için geçmişe ait bilgiyi nasıl kullanıyorlardı? Bu 'anlam yüklü yerler' üzerinden insanlar nasıl farklı kimlikler ve 'ötekiler' inşa etmişlerdi? Bu sorular çerçevesinde, halihazırdaki tez üç ayrı vaka çalışması üzerine yoğunlaşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde İskenderiye'de yıkılan meşhur Serapis tapınak kompleksi, üçüncü bölümde Roma'da kaldırılan Zafer Sunağı ve üçüncü bölümde ise Afrodisias kentinde kiliseye çevrilen Afrodit Tapınağı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of the public space in late antique Byzantium from the perspective of identity and memory studies. The process of destruction, removal, and/or Christianization of historically important urban spaces, which gave the ancient and late antique cities their identities and collective memories, should be studied in their civic as well as religious contexts. Several questions may be asked in this regard: Why were certain specific places chosen for the transformation? How was the transformation perceived by different parties, especially the spatial aspect of it? How did authors make use of the past in order to construct their narratives and justify their discourses? How were different identities and 'others' constructed over these 'meaningful' spaces? This thesis examines three cases in the context of these questions. After the introduction (Chapter One), Chapter Two studies the destruction of the famous Serapeum complex in Alexandria, Chapter Three analyzes the removal of the Altar of Victory in Rome, and Chapter Four discusses the conversion of the Temple of Aphrodite in Aphrodisias.