Baş ve boyun kanserli hastalarda radyoterapinin tükürük ve kan parametreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The Effects of radiotherapy on saliva and blood parameters in patients with head and neck cancer
  1. Tez No: 69947
  2. Yazar: S. ÇİĞDEM KEKLİK (GÜRKÖK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Onkoloji, Dentistry, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
68 ÖZET Baş-boyun kanser tanısı ile ilk defa radyoterapi görecek olan hastalarda radyasyonun kan ve tükürük parametrelerinde meydana getirebileceği değişiklikleri incelemek amacıyla 50 erişkin hasta ve 25 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Tedavi grubundaki hastalardan radyoterapi başlamadan önce (0. gün), radyoterapinin 10. ve 23. günü, radyoterapinin bittiği gün (son gün) ve radyoterapiden 3 ay sonra olmak üzere uyarılmış mikst tükürük ve kan örnekleri alındı. Sağlıklı kontrol grubundaki bireylerden de aynı şekilde örnekler alınarak, her örnekte amilaz, total protein, IgA, IgG, IgM ve tükürük pH değerleri belirlendi. Tedavi grubunda her parametrenin 0. gün ortalama değerleri aynı gurubta 10. gün, 23. gün, son gün ve 3 ay sonra ki ortalama değerlerle ve kontrol grubundaki değerlerle istatistiksel olarak karşılaştırılarak aralarındaki farkların anlamlılığı araştırıldı. Sağlıklı kontrol grubu ile tedavi grubunun tükürük parametrelerinin 0. gün değerleri karşılaştırıldığında tedavi grubunda pH değerinin istatistiksel olarak anlamlı bir azalma, IgA'nın ise artış gösterdiği bulundu. Tedavi grubunda radyoterapinin başlaması ile pH ve amilaz da istatistiksel olarak anlamlı düşüş, total protein ve immünoglobulinlerde anlamlı artışlar görülmüştür. Sağlıklı kontrol grubu ile tedavi grubunun kan parametrelerinin 0. gün değerleri karşılaştırıldığında tedavi grubunda IgA ve IgG'de istatistiksel olarak anlamlı artış, total proteinde ise azalma olduğu bulundu. Radyoterapi ile birlikte amilaz, IgA ve IgG'nin istatistiksel olarak anlamlı olarak arttığı tesbit edildi. Bu bulgulara dayanılarak baş-boyun kanserli hastalarda uygulanan radyoterapinin kan tablosunu etkileyerek meydana getirdiği sistemik rahatsızlıkların yanısıra tükürük bezi fonksiyonunu da etkileyerek tükürük miktarı ve içeriğinde değişikliğe neden olabileceği ve bu değişikliklerin de radyoterapi uygulanan hastalarda karşılaşılan bazı ağız içi komplikasyonların gelişmesinde rol oynayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY 50 adult patients and 25 healthy subjects were included in the study to evaluate the changes which radiation causes in saliva and blood parameters of head and neck cancer patients who were going to have radiofherapy treatment for the fırst time. Mixed saliva and blood samples were collected from the patients in the treatment group just before radiotherapy (0. day), in the 10* and 23i days of radiotherapy, in the last day of radiotheraphy and 3 months after radiotherapy. The samples from the healthy control group were also collected in the same way and amylase, total proteine, IgÂ, IgG, IgM and saliva pH values were evaluated in each sample. in the treatment group, average values of each parameter in 0. day were compared statistically those in the same group in the l(fday the 2İ day last day and 3 months after radiotherapy. They were also compared statistically to the values in the control group to study whether the differences between them were meaningrul. When the 0. day saliva parameters of the healthy control group were compared to those of the treatment group, we found that there was a statistical and signifıcant decrease in the pH value and an increase in IgA in the treatment group. When radiotherapy started in the treatment group, pH and amylase value decreased; and total proteine and immunoglobulin value increased statistically and signifîcantly. When the 0. day blood parameter values of the healthy control group were compared to those of the treatment group; IgA and IgG increased statistically and signifıcanüy but total proteine decreased. in the treatment group as the radiotherapy döşe increased, amylase, IgA and IgG increased statistically and sifnificantly. it was concluded from these results that radiotherapy, performed in patients with head and neck cancer, causes systemic diseases by affecting the blood parameters and also causes a change in the saliva values and content by affecting salivary gland function and these two changes might have an effect on the devolepment of some oral complications which are seen in radiotherapy patients.