Çeşitli akciğer hastalıklarının ayırıcı tanısında transbronşiyal akciğer biyopsisi ile labiyal tükürük bezi biyopsilerinin ve immünohistokimyasal belirteçlerinin karşılaştırılması
Comparison of transbronchial lung biopsy and minor salivary gland biopsy and immunohistochemical marker in differential diagnosis of certain pulmonary diseases
  1. Tez No: 69948
  2. Yazar: ERKAN AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Dentistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
74 ÖZET Tüberküloz ve sarkoidoz tüm sistemleri tutabilen multisistemik kronik granülomatöz hastalıklardır. Klinik olarak benzer şikayetlere yol açan bu iki hastalığı ayırt etmek çoğu kez güçtür ve invazif işlemlere gerek duyulmaktadır. Çalışmamızda tüberküloz ve sarkoidoz hastalıklarının ayırıcı tanısında dudak biyopsisinin değerini araştırdık. Toplam 32 sarkoidozlu hastanın 15 'inde (%46,9) minör tükürük bezlerinde granülomlar saptarken, 24 tüberkülozlu hastanın hiçbirinde granuloma rastlayamadık. Minör tükürük bezi biyopsisini eritema nodozum, ACE, BAL, TBB, üveit, radyolojik evre ve PPD ile karşılaştırdığımızda anlamlı bir ilişki olmadığını tespit ettik. Bu sonuçlara göre dudak biyopsisinin ayırıcı tanıda bağımsız bir parametre olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY Tuberculosis and sarcoidosis are multisistemic, chronic granulomatous diseases. It is difficult to differentiate these diseases that cause clinically similar complaints, and needs invasive procedures. In this study, we investigated the value of the lip biopsy in the differential diagnosis of tuberculosis and sarcoidosis. We established granulomas in the minor salivary glands in 15 of 32 patients with sarcoidosis (46,9%), but none of 24 patients with tuberculosis. We compared the minor salivary gland biopsy with erythma nodosum, ACE, BAL, TBB, uveitis, radiologic stage and PPD, and couldn't find significant relation. According to these results we concluded that lip biopsy is an independence parameter in the differential diagnosis of tuberculosis and sarcoidosis.