Credit, creditors, and moneylending in late Byzantine Constantinople
Geç Bizans Konstantinopolis'inde kredi, kredi verenler ve borçlanma
- Tez No: 699490
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde Bizanslı kredi verenlerin 6. ve 15. yüzyıllar arasındaki faaliyetleri ve borçlular ile ilişkileri 14. yüzyıla özel bir vurgu yapılarak incelenmektedir. Bizans İmparatorluğu'ndaki kredi işlemlerini inceleyerek, alacaklıların ve borçluların kimlikleri ile motivasyonlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bizans İmparatorluğu faizle borç para vermenin herhangi bir koşul olmaksızın izin verildiği tek Ortaçağ devletidir. Yine de Bizans Kilisesi tefecilik ve faize karşı olumsuz duruşundan dolayı borç işlemlerinde faiz uygulanmasını ruhban sınıfına yasaklamıştır. Özellikle 11. yüzyıldan sonra pek çok din bilgini ve entelektüel faizi ve tefeciliği sosyal ve ahlaki zeminde kınamışlardır. Profesyonel ve amatör olarak pek çok borç para veren kimse para piyasasına kaynak sağlamıştır. Bu kişilerin kimliklerine ve finansal işlerine dair önemli miktarda bilgiyi Konstantinopolis patrikhane mahkemesinin 14. yüzyıla ait kararları sağlamaktadır. Bu belgeler gösteriyor ki Palaiologos Konstantinopolis'indeki banker topluluğu çeşitli sosyoekonomik arka plandan gelen insanlardan oluşmaktadır. Aynı şekilde, borçlular grubu da sadece toplumun en alt kesiminden kişileri değil ama aynı zamanda aristokrasi üyelerini içermekteydi. Dahası, bu belgelerden anlaşılıyor ki Kilise, borçlarını zamanında ödeyemeyen fakir borçluların ve borçlarını çeyizler üzerinden tahsil etmek için vefat etmiş eşlerinin alacaklıları tarafından rahatsız edilen dulların yanında durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the operations of Byzantine moneylenders and their relations with their debtors from the 6th to the 15th century, with a special focus on the 14th century. By examining the credit transactions in the Byzantine Empire, it intends to uncover the identities and motivations of the lenders and the borrowers. The Byzantine Empire was the only medieval state in which lending money at interest was permitted without any conditions. The Byzantine Church, on the other hand, forbade the clergy to charge interest due to its negative attitude toward usury. Many theologians and intellectuals condemned interest and usury, especially after the 11th century, on social and moral grounds. There were professional and non-professional moneylenders who provided cash for the money market. The jurisdictional decisions of the patriarchal court in 14th century Constantinople offer vital information about the identities and the operations of both the creditors and the debtors. These documents show that the banking community of Palaiologan Constantinople consisted of people who came from a variety of socio-economic backgrounds. Similarly, the group of borrowers included not only people from the lowest social strata, but also members of the aristocracy. Moreover, the documents reveal that the Church tried to protect poor debtors who could not pay off their debts as well as wives of deceased debtors who were harassed by creditors trying to compensate the debt through their dowries.