Sendikasyon kredisi sözleşmelerine uygulanacak Hukuk
Applicable Law for syndicated loan agreements
- Tez No: 144553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Ticarî ve ekonomik faaliyetlerde gözlenen gelişmeler krediyi günlük hayatın bir parçası haline getirmiş ve en küçük alış-veriş ilişkisinden, büyük ölçekli projelerin finansmanına kadar kredi kullanımı yaygınlaşmıştır. Kredi“belli bir satın alma gücünden, belli ve geçici bir süre ile vazgeçmek”olarak tanımlanabilir, bir riskten doğacak sorumluluğun herhangi bir şekilde üstlenilmesi de kredi kapsamında kabul edilmelidir. Bu surette kredinin tanımında zaman, güven, risk ve gelir olarak sıralanabilecek dört temel unsur yer almaktadır. Ticari krediler, ticarî bir banka tarafından veya bir çok ticarî bankanın bir araya gelerek bir grup halinde finansman sağladıkları“sendikasyon kredileri”şeklinde veya ticarî bankalar aracılığı ile uluslararası sermaye piyasalarında tahvil ihraci şeklinde gerçekleştirilebilecektir. Ticarî bankalar, özel ve kamu tüzel kişilerinin kredi ihtiyaçlarını karşılamakta önemli bir rol oynamaktadırlar. Bankalar, yasal engeller veya kapasite yetersizliği nedeniyle kendi imkanları ile karşılayamadıkları bir kredi talebi karşısında sendikasyon yöntemini kullanmaktadırlar. Sendikasyon Kredisi, iki veya ikiden fazla kredi kuruluşunun biraraya gelmesiyle ve genellikle birinin önderliğinde, ortak bir dokümantasyon altında, benzer hüküm ve koşullarla ve ortak bir temsilci vekil kullanılarak büyük miktarda fon ihtiyacında bulunan borçluya sağlanan kredi olarak tanımlanabilir Sendikasyon borç vermekten doğan riskin dağıtıldığı bir teknik olduğundan tek bir bankanın kendi portföyüne alabileceğinden fazla 138miktarda krediler için bu yöntem kullanılmaktadır. Borçlunun ihtiyacının, bankadan kredi limitin aşan miktara ulaşması halinde, banka bu krediyi sağlamak için, krediye katılacak başka bankalar arar. Sendikasyon kredisi sözleşmeleri oluşumuna göre, doğrudan kredi sendikasyonu, katılım sendikasyonu ve karma sendikasyon olarak üç; kredi ihtiyacına göre ise, belirli vadeli, devredilebilir, rotatif kredi, teminat, kabul ve ihale kredileri olarak altı türe ayrılır. Diğer kredi sözleşmelerinde olduğu gibi sendikasyon kredisi sözleşmelerinde de temel olarak“Borçlu”ve“Kredi Veren”olmak üzere iki taraf bulunmaktadır. Kredi veren bankalar grubu içinde Lider Banka yanında Yönetici Bankalar Grubu, Yardımcı Yönetici Bankalar Grubu gibi alt gruplar da bulunabilmektedir. Ayrıca kredinin işleyişini kolaylaştırmak üzere kredinin türüne göre Aracı Banka ya da Temsilci Vekil, İhraç ve Ödeme Aracısı, Akreditif Bankası, Garantör gibi taraflar da yer almaktadır. Geleneksel devletler özel hukuku metodu, yabancılık unsuru içeren bir olaya uygulanacak yetkili kanunun tespitinde hukukî ilişkilerin niteliğinden hareketle soyut nitelikteki bu hukukî ilişkilerin niteliğine göre, unsurlarından birisine ağırlık vermekte, kendisine ağırlık verilen unsurdan hareketle belli bir hukukî ilişkiye uygulanacak hukuk belirlenmektedir. Sözleşmelerde ortaya çıkan hukukî ilişkiler tarafların isteklerine bağlı olarak oluşmaktadır, iç hukukta sözleşmeler alanında tanınan bu sözleşme serbestîsi devletler özel hukukunda farklı nitelikte olmakla birlikte“hukuk seçimi”veya“irade muhtariyeti”denilen kavramın ve bununla uyumlu tatbikatın gelişmesine yol açmıştır. Sözleşmeler alanında taraf menfaatinin 139ağır basması, taraf menfaatinin söz konusu olduğu diğer hallerde,“kişinin hukuku ve aile hukuku ilişkilerindeki”gibi millî hukukun değil, tarafların seçtikleri hukukun uygulanması ile sonuçlanmıştır. Çok sayıda taraf ve hukukî ilişki barındıran sendikasyon kredisi sözleşmelerinde, tarafların genellikle sözleşmeye uygulanacak hukuk konusunda bir seçim yaptıkları görülmektedir Taraflar hukuk seçimi yaparken sahip oldukları pazarlık gücü ile korumak istedikleri menfaatleri göz önüne almaktadırlar. Kredi verenler genellikle, ya uluslararası ilişkileri ve olası sorunları çözmeye ehil, sendikasyon kredisi sözleşmesinin işleyişini tarafların makul beklentileri çerçevesinde düzenleyebilecek gelişmiş bir hukuk düzeninin sağlayacağı menfaatleri gözeterek, ticarî merkez konumundaki bir ülke hukukunu (ingiltere ve New York örneğinde olduğu gibi) ya da bildikleri bir hukukun yönetimindeki sözleşme ile yabancı hukukun seçilmesinde doğabilecek riskleri yok etmek amacıyla bulundukları ülkenin hukukunun seçilmesini istemektedirler. Diğer taraftan, sendikasyon kredisi sözleşmesinin karşı tarafı olan borçlu da kendi bulunduğu ülke hukukunun sözleşmeye uygulanmasını tercih etmektedir. Sonuç olarak, kredi verenlerin, kendilerini tam olarak emniyete aldığını düşündükleri hukukun, uygulanacak hukuk olarak belirlenmediği durumlarda, kredi vermeyi kabul etmeye yanaşmamaları sebebi ile, sendikasyon kredisi sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası kredi sözleşmelerinin tamamında, kredi verenlerce talep edilen hukukun, uygulanacak hukuk olarak seçildiği söylenebilir. Bununla birlikte kredi verenler tarafından yapılan hukuk seçimi, borçlunun işlem yapma ehliyeti, borçlunun ülkesinde bulunan gayrimenkulleri üzerinde ipotektesisi veya bu malların haczi gibi hususlarda borçlunun hukukunun etkisini kaldırmayacaktır. Tarafların, açık veya zımnî iradeleri ile belirli bir hukuk düzenini uygulanacak hukuk olarak belirlemedikleri hallerde, sözleşmeye uygulanacak hukukun tayini için bir çok görüş ileri sürülmüştür. Uygulanacak hukuku tespitte hareket noktası olarak, hukukî ilişkinin mahiyeti itibariyle tâbi olduğu hukuk, hukukî ilişkinin ağırlık noktası, en yakın yersel ilişki veya en sıkı ilişki ölçütleri benimsenebilir. Karşılaştırmalı hukukta akdî borç ilişkileri alanında objektif bağlama kuralının ilk basamağını akdin sıkı irtibat halinde bulunduğu ülke hukuku oluşturmaktadır. Sıkı ilişkinin tespitine yönelik olarak ise, karakteristik veya ağırlıklı edim borçlusunun ikametgahı veya mutad meskeni hukuku ile akdî ilişkinin sıkı irtibatının olduğu yönünde aksi ispat edilebilir bir karinenin dikkate alındığı görülmektedir. Sözleşme görüşmelerinin yapıldığı yer, kullanılan para birimi veya kredinin sendikasyonu için fonların toplandığı yer, mahkemeye, uygulanacak hukukun tespiti konusunda yardımcı olacak kriterlerdir. Diğer bir yöntem de akdin yapıldığı yer veya sözleşmenin ifa yerinin esas alınmasıdır. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun, 24. maddesinde, sözleşmenin öncelikle tarafların açık olarak seçmiş oldukları hukuka tâbi olduğunu düzenlemektedir. Hukuk seçiminin açık olarak yapılmadığı hallerde ise“borcun ifa yeri hukuku”, birden fazla edimin ifasının söz konusu olması ve bu edimlerin ifa yerlerinin birbirinden farklı olması halinde“borç ilişkisinin ağırlığını teşkil eden edimin ifa yeri”hukuku sözleşmeye uygulanacak hukuk olarak ifade edilmektedir. Borç ilişkisinin 141ağırlığını teşkil eden edimin, diğer ifade ile karakteristik edimin ifa yerinin tespit edilemediği haller için hakime Kanundaki deyim ile“sözleşmenin en yakın irtibat halinde bulunduğu yer”' hukukuna göre uygulanacak hukuku tayin yetkisi verilmiştir Sendikasyon kredisi sözleşmelerinde birden fazla edimin, dolayısıyla birden fazla ifa yerinin mevcut olduğu açıktır. Bu durumda, ağırlıklı edimin' hangi edim olduğunun tespit edilip edilemeyeceği önemlidir. Sendikasyon kredisi sözleşmesi taraflarını ve edimlerini incelediğimizde, lider banka, yardımcı yöneticiler, temsilci vekil ve katılımcılardan oluşan kredi verenlerin edimleri ile, borçlunun geri Ödeme yükümlülüğü ve faiz borcu karşı karşıya gelmektedir. Kredi verme borcu açısından, lider banka, yardımcı, yönetici, temsilci vekil veya katılımcı bankalar arasında, temin edilen kredinin miktarı dışında, başka bir ayrım gözetmek doğru olmayacaktır. Ancak lider banka ve temsilci vekil, konumlan itibariyle kredi verme borcu dışında da bir takım yükümlülükler üstlenmektedirler, özellikle temsilci vekil sözleşmenin ifası sırasında para akışının sağlanması gibi çok önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, borçluya ödeme yapılacak zamanlarda katılımcılardan gerekli fonları toplamak, değişken faiz oranını düzenli aralıklarla sabitlemek, muaccel olmuş ana para ve faiz ödemelerini hesaplayarak borçludan alıp kredi verenlere dağıtmak, temerrüt halinde temerrüt ihbarında bulunmak gibi görevler üstlenmektedir, ifa yerinin borçlunun ikametgahının kabulü ve dolayısıyla sendikasyon kredisi sözleşmelerine uygulanacak hukukun borçlunun ikametgahı hukuku olarak belirlenmesi günümüzde, gerçekçi bir yaklaşım değildir. Karşılaştırmalı hukukta ise genellikle kabul görenkarakteristik edim borçlusunun mutad meskeni ya da iş ikametgahı kriteri veya banka muameleleri için mevcut özel düzenlemelerde getirilen bankanın idare merkezinin bulunduğu yer ölçütü uygun bir çözüm sağlamamaktadır, zira sendikasyon kredisi sözleşmelerinde farklı tâbiyetlerde karakteristik edim borçlusu bankalar bulunmaktadır. Bu durumda en sıkı irtibatlı hukukun belirlenmesinde karakteristik edim dışında yöntemlerin kullanılması gerekmektedir, önerilen görüşlerden bir tanesi krediyi oluşturan fonların toplandığı finansman piyasasının bulunduğu ülkedir. Bu da genellikle, temsilci vekilin iş merkezi ya da Londra ve New York gibi finansal merkezler olmaktadır. Temsilci vekil görevini üstlenen banka, sözleşmenin idaresini üstlenerek, tarafların hak ve yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri, ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı gibi konularda ön planda olup, kredi verenler ve borçlu arasındaki para trafiğini düzenleyen rolü ile sözlenin önemli bir unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyleyse, her bir somut olayın verilerine dayanarak ve sözleşmenin mevcut irtibatlarından hareketle ortaya konan en sıkı irtibat, temsilci vekilin iş merkezine işaret ediyor ise sendikasyon kredisine uygulanacak hukukun temsilci vekilin iş merkezi olduğu kabul edilecektir. Borçlunun malları üzerinde rehin veya ipotek gibi aynî hak tesisi sureti ile teminat sağlandığı hallerde ise, pek çok hukuk düzeninde taşınır ve taşınmaz mallara uygulanacak hukuka ilişkin olarak ayrı bağlama kuralları düzenlenmiş, özellikle taşınmaz mallar ile ilgili haklar çoğu kez kamu düzenine ilişkin kabul edildiğinden, bulundukları yer hukukuna tâbi kılınmışolduklarından sendikasyon kredisi sözleşmesine uygulanacak hukuktan farklı bir hukukun uygulanması ile karşı karşıya kalınabilecektir. Ayrıca doğrudan uygulanan kurallarda, özellikle kambiyo rejimine ilişkin mevzuat da uygulanacak hukuk üzerinde etkili olacaktır. 144
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET SUMMARY Due to the current developments in commercial and economical activities, loans became a part of our lives and using of loans became widespread starting from our daily dealings to the funding of big projects. Loan may be defined as“waiver of someone's potential to purchase, for a certain and temporary period of time”. The loan shall also include taking the responsibility arising from a risk. Thus, the definition of the loan consists of four elements which can be named as time, trust, risk and income. Commercial loans may be in the form of loans provided by a bank or by a group of banks in the form of syndicated loans or by issuing of bonds in the international capital markets through banks. Commercial banks has an important role in meeting the needs of private and public legal entities in respect of commercial loans, in some cases banks prefer to use syndication method especially due to the legal restrictions or lack of capacity to meet such need of a loan. Syndicated loans may be defined as the loan provided by two or more loan institutions, generally under the leadership of one of such banks, under a common documentation and similar terms and conditions and via a common agent to the borrower in need of big amount of funding. Syndication is a method where the risk arsing from lending money has been distributed, therefore such method is generally used for the loans exceeding the amount which a bank can hold in its billfold.Syndicated loan agreements are divided into three group such as, direct loan syndicate, participation syndicate and direct loan/ participation syndicate according to the classification made according to the structuring of syndicated loan agreements and divided into six, such as term loan, transferable, revolving, standby, acceptance and bidding loans according to the classification made considering the needs of the borrower. Similar to the other loan agreements syndicated loan agreements contains two main parties as“Borrower”and“Lender”. The group of lenders consists of sub-groups namely Managers and Co-Arrangers as well as the lead manager. Furthermore, in order to facilitate the management of the loan agreement parties such as agent, Issuing and Paying Agent, Letter of Credit Bank and Guarantor according to the type of the syndicated loan agreement. Traditional private international law method, in order to determine the applicable law to a relationship including a foreign element, act starting from the legal characteristic of the relationship and according to such legal characteristic determines the significant element and from this element determines the applicable law to a certain legal relationship. In contracts the legal relationships arise in accordance with the desires of the parties. In local laws such freedom of contract give rise to“choice of law”or“party autonomy”concepts and implementation in harmony in private international law, although they have different characteristics. Since the party interests has an important role in contracts the law chosen by the parties has applied to the contracts.In syndicated loan agreements containing many parties and legal relationships it is observed that the parties usually make a choice of law applicable to the contract. The parties, while making such choice of law, take into consideration their power for negotiation and their interest that they are willing to protect. Lenders usually prefers to choose a developed legal system such as laws of countries known as commercial centers (e.g. England and USA) considering its advantages which will be competent to deal with international relations and possible disputes, to arrange the management of a syndicated loan agreement in line with the reasonable expectations of the parties or the law of the country which they are established in to avoid the risk of applying a foreign law to the contract. On the other hand as the other side of the syndicated loan agreements, borrower prefers to choose the law of its country as the applicable law. As a result, since the lenders refrain from lending unless the applicable law has been determined as law which the lenders felt themselves secured with necessary means, in general applicable law to the international loan agreements including syndicated loan agreements are determined by the lenders. However such choice of law shall not remove the impact of the law of the borrower in respect of the issues such as capacity of the borrower, attachment of the immovables or establishing a mortgage on an immovable of the borrower in borrowers country. If the parties do not allocate a specific law as the applicable law by their explicit or implicit choice, the law that is applicable due to the nature of the legal transaction, the center of gravity of the legal transaction, most 147closest local relation and most closest relation criteria can be adopted for the determination of the applicable law. In comparative law the first step of the conflict of laws rule in contractual obligations relations is the legislation of the country of the transaction which it has most close relations with. In order to determine the close relationship, a clue is taken into consideration and it is assumed that present there is a close relationship between law of the domicile or habitual residence of the obligor of the characteristic performance and the agreement. The place of the meetings, the currency used or the place where the founds are gathered for the syndication of the loan, are the criteria that will help the court to decide the law that will be applicable. Another method is taking into consideration the place where the contact is conducted or where the performance of the contact will take place. Article 24 of the Code on International Private Law and the Procedural Law states that the contract s will be governed according to the law that is explicitly designated by the parties. If the applicable law is not explicitly determined, the law of the place of performance of the contact will be the applicable law. If there are more than one performance of the contractual obligation and if places of performances are more than one, the applicable law will be the place of characteristic performance. If the place of characteristic performance cannot be determined the judge is vested with the authority to designate the applicable law in accordance with the closest connection test. 148It is obvious that there are more than one contractual obligation and more than one place for performance of the contractual obligation in the syndicated loan agreements. In such case, it will be important to figure out whether the characteristic performance will be determined or not. If we study the parties and the contractual obligations in syndicated loan agreements, the contractual obligations of the leader bank, co-managers, agent bank and the creditors consisting of the participants is against the borrowers obligation of repayment and payment of interest. It will not be convenient to make a distinction in respect of lending obligation of the leader bank, agent or the participant banks. However the leader bank and the agent bank undertake certain obligations other than lending to the borrower. Especially the agent bank has an important role to ensure the money flow during the performance of the contract. For example gathering the necessary founding from the participants before the payment to the borrower, fixing the variable interest rates in certain intervals, gathering the capital and interest sums which are due from the borrower and distributing them to the creditors, and issue default notification in case of a default. It would not be a favorable approach to recognize the place of the performance as the domicile of the borrower and accepting the law applicable to the syndicated loan agreements as the law of the domicile of the borrower. In comparative law the favoured approach is the acceptance of the habitual residence of the obligor of the characteristics performance or the center of business of the banks which is taken as a criteria for banking transactions. However such approach can not be regarded as a suitable 140solution in the syndicated loan agreements as there are many banks in different nationalities who has characteristic banks. In that case the determination of the law has the most close connection shall be determined through different methods other than the characteristic performance theory. One of the recommended opinions is the law of the financial market in which the loan is made and this generally designates the center of business of agent bank or the financial centers such as New York or London. The bank acting as agent bank will appear as a very significant element of the Contract by undertaking the management of the Contract, checking the parties whether they fulfilled their liabilities and obligations on time, made their payments on due dates and settling the cash traffic among the creditor and the debtor. Therefore, based on the data of the each concrete case and the current contacts of the Contract, if the most relation shows the center of business of the agent bank, the law applicable to the syndicated loan agree