The effect of industry 4.0 on organizational performance in Mogadishu
Mogadişu'da endüstri 4.0'ın organizasyonel performans üzerine etkisi
- Tez No: 699543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mogadişu, Afrika'nın doğusunda, Hint Okyanusu kıyısında yer alan Somali devletinin başkentidir. Aynı zamanda Banaadir ilinin merkezidir. Mogadişu'da kurulmuş birçok teknoloji şirketi var. Bunların çoğu Mobil ağ ve Teknolojiye dayanmaktadır. Her geçen yıl daha da önem kazanan Mogadişu, bilişim teknolojilerinin kullanımının artması ile Endüstri 4.0 entegrasyonu ile organizasyonel performansı etkin bir şekilde kullanabilir, dünyaya ayak uydurabilir ve ülkeyi kalkındıracak adımlar atabilir. Bu çalışmada öncelikle Endüstri 4.0 kavramı incelenmiştir. Ardından Bilgi Teknolojileri ve Örgütsel Performans ele alınmaktadır. Endüstri 4.0 teknoloji bileşenlerinin örgütsel performans üzerindeki etkilerini belirlemek veya ortaya çıkarmak için Somali'de Mogadişu'da araştırmaya katılan çalışanlara anket uygulanmıştır. Bu araştırmanın modeli nicel araçlardan anket araştırması olarak modellenmiş ve Duman (2020) tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anket formunda 14 şirketin 187 çalışanından toplanan şirketlere ilişkin kurumsal bilgiler, Endüstri 4.0 olgunluk düzeyi ölçümü ve Organizasyonel Performans Ölçümü ile ilgili ölçekler yer almaktadır. Araştırma modelinin bağımsız değişkenleri Endüstri 4.0 olgunluk düzeyi ölçümünde kullanılan E4.0 bileşenleri, bağımlı değişkenleri ise kurumsal performans ölçümünde kullanılan kurumsal performans kriterleridir. Bu çalışmanın amacı, bilgi teknolojilerinin örgütsel performans üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgi Ek çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli Geri bildirim gönder Yan paneller
Özet (Çeviri)
Mogadishu is the capital of the Somali state located in eastern Africa, on the Indian Ocean coast. It is also the center of the province of Banaadir. There are many technology companies established in Mogadishu. Most of them are based on Mobile network and Technology. Mogadishu, which gains more importance every year, can use organizational performance effectively, keep up with the world and take steps to develop the country with the integration of Industry 4.0 with the increase in the use of information technologies. In this study, the concept of Industry 4.0 was examined first. Then Information Technologies and Organizational Performance are discussed. In order to determine or reveal the effects of Industry 4.0 technology components on organizational performance, employees in Mogadishu in Somalia who participated in the research were surveyed. The model of this research was modeled as survey research from quantitative tools and the survey form developed by Duman (2020) was used. The survey form includes corporate information about companies collected from 187 employees of 14 companies, scales related to Industry 4.0 maturity level measurement and Organizational Performance Measurement. The independent variables of the research model are E4.0 components used in the Industry 4.0 maturity level measurement, and their dependent variables are organizational performance criteria used in the organizational performance measurement. The aim of this study is to examine the effect of information technologies on organizational performance.