Hüseyin Hilmi Paşa: Siyasi hayatı, fikirleri ve şahsiyeti (1855-1923)
The political life, ideology and personality of Hüseyin Hilmi Pasha (1855-1923)
  1. Tez No: 699556
  2. Yazar: TUĞBA AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT HUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Çalışmamızda Osmanlı Devleti'nin son yarım yüzyılına devletin önemli kademelerinde görev alarak şahitlik etmiş bir devlet adamının hayatı incelenmiştir. Hüseyin Hilmi Paşa'nın (1855-1923) yaşam öyküsü ele alınırken altı asırlık Osmanlı Devleti'nin geçirdiği büyük siyasi dönüşümler, iktidar mücadeleleri, suikastlar, isyanlar, savaşlar görülecektir. Diğer taraftan bütün bu olumsuzluklara rağmen yaklaşan sona direnen, ayakta kalmaya çabalayan bir siyaset anlayışı ile karşılaşılacaktır. Bu tez çalışmasında Hüseyin Hilmi Paşa'nın hayatı ile birlikte II. Abdülhamid, II. Meşrutiyet ve İttihat ve Terakki dönemleri bir kez daha incelenmektedir. Bununla birlikte Hüseyin Hilmi Paşa'nın izinde şehir şehir gezerken altmış sekiz yıllık ömrünün neredeyse tamamı buhran içerisinde geçen bir Osmanlı Paşası'nın nasıl güçlü bir ruhsal dayanıklılığa sahip olduğuna şahitlik edeceğiz.
Özet (Çeviri)
This study examined the life of a government official that played an important role and witnessed the Ottoman State during its last half century. Huseyin Hilmi Pasha's (1855-1923) life narrative reveals six centuries of political transformations, assassinations, riots, and wars in the Ottoman State. Regardless of all the unfortunate events, there is a political belief that struggles for resistance to the approaching end and a strive to survive. Alongside examining Huseyin Hilmi Pasha's life, this thesis reviews Abdulhamid II, the second Constitutional Era and The Committee of Union and Progress once again. That being said, while following Huseyin Hilmi Pasha from city to city, we see an Ottoman Pasha that had strong spiritual endurance regardless of spending most of his 68 year lifespan in crisis.