İcra ve iflâs hukukunda nafaka alacağı
Alimony receivable in Enforcement and bankruptcy law
  1. Tez No: 699558
  2. Yazar: BURÇİN YAZICİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu çalışmada“İcra ve İflas Hukukunda Nafaka Alacağı”konusu ele alınmıştır. Nafaka alacağı aile hukuku temelli bir alacak olması yanında İcra ve İflas Kanununda imtiyazlı olarak kabul edilmiş bir alacaktır. Kanunun tanıdığı imtiyaz çerçevesinde nafaka alacağının durumu diğer alacaklardan farklılaşmıştır. Çalışma kapsamında nafaka alacağının İcra ve İflâs Kanununda yer alan takip yolları ve konkordato süreci çerçevesinde tahsilinde özellik arz eden durumlar ile cezai yaptırım süreci ele alınmıştır. Ayrıca nafaka alacağının yakın aile ilişkileri kapsamında kurulan bir hukuki münasebet olması nedeniyle muvazaalı tesisi ile bu duruma karşı başvuru yolları Yargıtay ve doktrinde ileri sürülen görüşler çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of“Alimony Receivable In Enforcement And Bankruptcy Law”is discussed. Beside, the alimony receivable is a family law-based receivable; it is accepted as a privileged receivable in the Enforcement and Bankruptcy Law. Within the framework of the privilege granted by the law, the situation of alimony receivables differs from other receivables. Within the scope of the study, the exceptional cases in the collection of alimony receivables within the framework of the enforcement and bankruptcy law and the concordat process and the criminal sanction process are discussed. In addition, since the alimony receivable is a legal relationship established within the scope of close family relations, the establishment of collusion and the remedies against this situation have been discussed within the framework of the opinions put forward in the Supreme Court and the doctrine.