Milletlerarası özel hukukta nafakanın tahsili
Recovery of maintenance in private international law
- Tez No: 926079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİMYA GANİYEVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile hukukunda önemli bir yeri olan nafakanın milletlerarası özel hukuk bakımından tahsilini incelemektir. Yabancı unsur içeren nafaka uyuşmazlıklarının artması, beraberinde bu alanda hukukun yeknesaklaştırılması çalışmalarının hızlandırılmasına sebep olmuştur. Bu çerçevede milletlerarası nafaka hukuku ile ilgili olarak çok sayıda milletlerarası sözleşme akdedilmiştir. Bu sözleşmelerin bir kısmı, nafaka ilişkilerine uygulanacak hukuk; bir kısmı nafaka kararlarının tanınması ve tenfizi; bir kısmı da nafakanın tahsiline ilişkindir. Çalışmamızda nafaka ile ilgili milletlerarası sözleşmelere yer verilmekle birlikte, nafakanın tahsili ayrıca incelenmştir. Bu bağlamda Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsili İle İlgili 1956 Tarihli New York Sözleşmesi ile 23 Kasım 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Milletlerarası Tahsiline İlişkin La Haye Sözleşmesi üzerinde durulup, milletlerarası alanda nafakanın tahsilini kolaylaştıran yeni işbirliği sistemi değerlendirilmiştir. Nitekim merkezi makamlar arasında kurulan güçlü bir işbirliği sisteminin tahsil süreçlerinin başarıyla sonuçlanmasına sağlayacağı katkı kuşkusuzdur. Çalışmamızda, nafakanın tahsili konusuna ayrıca Türk hukuku ve Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde de değinilmiştir. Bu bağlamda 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında nafaka kararlarının tahsili bakımından önem arz eden 4/2009 sayılı Nafaka Tüzüğü'nde nafakanın tahsili hususlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the recovery of maintenance, which has an important place in family law, in terms of private international law. The increase in maintenance disputes involving foreign elements has led to the acceleration of efforts to uniformize the law in this field. In this context, many international agreements have been concluded regarding international maintenance law. Some of these agreements include the law applicable to maintenance relations; some of them are recognition and enforcement of maintenance decisions; Some of them are related to the recovery of maintenance. Although international agreements regarding maintenance are included in our study, the recovery of maintenance is also examined. In this context, the New York Convention dated 1956 on the Recovery of Maintenance Claims in Foreign Countries and the Hague Convention on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance dated 23 November 2007 were emphasized and the new cooperation system that facilitates the recovery of maintenance in the international arena was evaluated. As a matter of fact, the contribution of a strong cooperation system established between central authorities to the successful completion of the recovery processes is beyond doubt. In our study, the issue of recovery of maintenance is also addressed within the framework of Turkish law and European Union legislation. In this context, the issues of recovery of maintenance are mentioned in the Execution and Bankruptcy Law No. 2004, the Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women, and the Maintenance Regulation No. 4/2009, which is important in terms of recovery of maintenance decisions among the member states of the European Union.