Uluslararası barışı koruma ve güvenliği sağlama görevine sahip bir örgüt olarak BM'nin tarihsel gelişimi ve reform sorunsalı
Historical development and the reform problem of the United Nations as an organization in charge of international peacekeeping and security
  1. Tez No: 699568
  2. Yazar: RAMAZAN MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARGUN BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birleşmiş Milletler (BM), iki yıkıcı dünya savaşı ardından yeni (üçüncü) bir dünya savaşı çıkmasını önlemek ve uluslararası barış ve güvenliği korumak amacıyla kurulmuştur. Uluslararası barış ve güvenliği koruma görevi, İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik devletlerin ortaya koydukları başarılı performans ve işbirliğinden dolayı,“kondonminyum (büyük devletler yönetimi)”şeklinde görece küçük bir organ olan Güvenlik Konseyi'ne verilmiştir. Ancak Soğuk Savaş ile birlikte büyük devletler arasındaki uyumun kaybolması neticesi Güvenlik Konseyi pasifize olmuştur. Bu nedenle Genel Sekreterler, BM'nin görevini icra etmesinde büyük sorumluluk sahibi olmuştur. BM Şartı 43. Madde'de yer alan silahlı kuvvetler anlaşmalarının yapılamaması, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit algılarının değişime uğraması ve birçok neden, BM'nin görevini yapabilmesi için reform ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Gerekli reformlar, tarihsel süreç içerisinde bazen Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi kararları bazen de Genel Sekreter uygulamaları ile yapılmıştır. Reform tartışmaları uluslararası krizlere müdahale araçları ve yöntemleri, kararların etkinliği ve yaptırım gücü, örgütün yapısı ve finans kaynakları gibi çok çeşitli konular üzerinde yapılmıştır. BM, BM Şartı 1. Madde'deki uluslararası barış ve güvenliği koruma görevini yerine getirdiği sürece; reform talepleri ve tartışmaları, Örgütün pozitif yönde değişim ve gelişimini sağlayacaktır. BM, reform tartışmaları eşliğinde küresel bir norm girişimcisi olarak insanlık ve gelecek adına bir umut olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
After two devastating (catastrophic) world wars, United Nations (UN) was established to prevent breaking out a new (third) world war and maintaining international peace and security. Maintenance of international peace and security mission was assigned to accordingly smaller body,“condominium (powerful states Management)”, Security Council (SC) because of successful performance and cooperating of alliances during World War II. However, Security Council was paralyzed as a result of losing harmony among powerful states during Cold War Era. Thus, Secretary-Generals have had important responsibility for ensuring international peace and security of UN. Due to change in perception of threats for international peace and security, failure of military agreement attempts according to UN Charter Article 43, and many more reasons caused reform requirements. Required reforms sometimes have been implemented by General Assembly and Security Council resolutions, and also Secretary-General Commitments. Reform arguments are about intervention methods and tools for international crisis, effectiveness of UN resolutions, UN structure and financial sources and more different subjects. As UN continues to maintenance of international peace and security according to UN Charter Article 1, reform demands and arguments will provide development and change in positive way for the UN. UN will be the source of hope for future of humanity as a global norm innovator during the reform arguments.