Demokrat Parti Manisa Milletvekili Şemi Ergin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki faaliyetleri (1950-1960)
Democratic Party Member of Parliment of Manisa Şemi Ergin and activities of Turkish Grand National Assembly (1950-1960)
  1. Tez No: 699592
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİFTÇİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Demokrat Parti Manisa Milletvekillerinden Şemi Ergin'in hayatı ve 1950-1960 tarihleri arasında Manisa Milletvekili olarak görev aldığı dönem boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki faaliyetleri incelenmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren demokrasiyi tam anlamıyla yaşamak ve yaşatmak için çalışmalar yapılmıştır. Çok partili hayata geçiş denemeleri yapılmış olsa da Demokrat Parti'nin (DP) kurulması ile beraber tam anlamda demokratikleşme süreci başlamıştır. Bu tezde, DP Manisa Milletvekili Hasan Şemi Ergin'in özgeçmişine ve meclisteki faaliyetlerine yer verilmiştir. DP'nin kuruluşu, kurucuları, özellikle 1950-1960 yılları arasında yapılan çalışmalara değinilmiştir. Çalışma, giriş,“Çok Partili Yaşama Geçiş Süreci ve Demokrat Parti'nin Kurulması”,“Manisa'da Demokrat Parti ve Seçimler”,“Manisa Milletvekili Şemi Ergin ve Meclisteki Faaliyetleri”olmak üzere üç bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Birinci bölümde Türkiye'de Çok Partili Hayata Geçiş Denemelerinden, siyasi, ekonomi, dini ve eğitim gibi birçok alanda gerçekleştirilen reformlardan, Çok Partili Hayata Geçiş denemelerindeki iç ve dış etkenlerden, DP'nin kuruluşundan, partinin tüzük ve programından, dörtlü takrirden ve dört büyük kurucularından ve siyasi kimliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise DP'nin Manisa ilinde nasıl örgütlendiği, Manisa ilinde yapılan faaliyetleri, il kongrelerine değinilmiş, Manisa'da 1946, 1950, 1954 ve 1960 yıllarında yapılan yerel seçimler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan bu seçimlerin sonuçlarına da yer verilmiştir. v Bu çalışmanın üçüncü bölümünde ise üç dönemde de Manisa Milletvekilliği yapmış Şemi Ergin'in hayatı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) faaliyetleri, meclisteki konuşmaları ve kanun teklifleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Democratic Party Member of Manisa Assembly Şemi Ergin's life and his activities from 1950 to 1960 are studied. There have been studies to live and keep alive the democracy entirely from the establishment of Republic. Even though there were attempts for multi-party life, the process of democratization started completely with the foundation of Democratic Party (DP). In this thesis, the autobiography of Şemi Ergin, Democratic Party Manisa Deputy, and his activities at the Turkish Grand National Assembly were explained. Foundation of DP, its founders, especially studies between 1950-1960 were mentioned. This study occurs with three parts; introduction, progress and conclusion. In the first part of the thesis, the attempts to the transitions to Multi-Party life in Turkey, achieved so many reforms such as political, economic, religious and education, internal and external factors during the attempts of Multi-Party life, the foundation of DP, charter and program of party, quartet proposal and four majör founders and their political identities were indicated. In the second part, how the DP had been organized in Manisa, activities in Manisa, city congresses were expressed. Local elections in 1946, 1950, 1954 and 1957 in Manisa were analyzed. The results of elections were studied, too. In the third part of this thesis, the life of Şemi Ergin who was the Member of Parliament of Manisa for three periods, his activities at the Grand National Assembly of Turkey, his speeches and legislative proposals were revealed.