The representations of Trump's proposal for the Middle East in New York Times Newspaper: A corpus-based analysis
New York Times Gazetesi'nde Trump'ın Ortadoğu önerisinin temsilleri: Derlem tabanlı analizi
  1. Tez No: 699593
  2. Yazar: MOHAMMED R.A. MATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKBAR RAHİMİ ALISHAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, ABD'nin etkili gazetesi New York Times'ın Ortadoğu'ya önerilen Donald Trump'ın Anlaşmasını sunmak için kullandığı yolları incelemeye yönelik bir girişimi ortaya sunar. Trump'ın anlaşması, Trump yönetiminin özellikle Filistin-İsrail ihtilafını çözmek için önerdiği bir planıdır. 2019-2020 zaman aralığında New York Times çevrimiçi web sitesinde yayınlanan seçilmiş haber raporlarından bir metin bütünü derlenip toplanmıştır. Bu çalışma için kullanılan metodolojik çerçeve, Norman Fairclough'un Eleştirel Söylem Analizi Modeline dayanmaktadır. Bu yaklaşımın üç analitik boyutu vardır: (i) sözcüksel analiz, (ii) süreçlerin/etkileşimin söylemsel yorumu ve (iii) sosyo-kültürel pratiktir. Metinler anlatımsal (temsil) stratejileri açısından analiz edilmiştir. Daha sonra bu tür sözcük seçimlerinin açıklamaları aşamalı olarak sunulmuştur. Son olarak, sosyokültürel analiz, tahakküm ve kanaatin üretimi ile yeniden üretimi bağlamına odaklanır.
Özet (Çeviri)
This research proposal is an attempt to examine the ways that the influential U.S. newspaper, the New York Times, utilizes to present Donald Trump's Deal which is proposed to the Middle East. Trump's deal is a plan suggested by Trump's administration, particularly to resolve the Palestinian-Israeli conflict. A text corpus is gathered from selected news reports published over the time span of 2019-2020 on the New York Times online website. The methodological framework used for this study is based on Norman Fairclough's Model of Critical Discourse Analysis. This approach has three analytical dimensions: (i) lexical analysis, (ii) discursive interpretation of processes/ interaction, and (iii) socio-cultural practice. Texts are analyzed for their representational strategies. Then, explanations of such lexical choices are presented gradually. Finally, the sociocultural analysis focuses on the context of production and reproduction of dominance and opinion.