Kadınlar için bir öz savunma merkezi önerisi
A self defense center suggestion for women
  1. Tez No: 699630
  2. Yazar: ESRA SANCAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumsal bir nosyon olarak adalet kavramı eşitlik temelinde bireylerin hakları hususunda eşit bilgiye sahip olmalarından yargılamanın adil tamamlanmasına dek olan bütün bir süreci içermektedir. Adaletin yokluğu eşitsizliğe yol açmakta, toplumsal cinsiyet eşitsizliği de kadınlar için farklı mağduriyetler yaratmaktadır. Kadına yönelik şiddetin kapsamı düşünüldüğünde mücadelenin önemi ortaya çıkmakta, ceza adaleti sisteminde şiddet mağdurunun yeniden mağdur edilmesi mücadeleyi daha da güçleştirmektedir. Toplumsal adaletin tesisi; farklı bileşenler tarafından yaratılan bu mağduriyetlerin, ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilecektir. Bu çalışmada mağduriyet giderici destek çözümleri barındıran iki boyutlu bir model önerilecektir. Böylece kadınların şiddete dair farkındalıklarının artırılması ve kendilerini savunma becerilerinin geliştirilerek fiziksel ve psikolojik açıdan güçlendirilmeleri hedeflenmektedir. Öz savunma modelinin uygulanmasıyla adaletin tesisinin yanı sıra kadınların mağduriyetlerine ve muhtaç mağdurlar olarak algılanmalarına da engel olunacağı düşünülmektedir. Tez, Türkiye'de kadınları güçlendirme konusunda uygulanan alışagelmiş yöntemlerin ötesine geçen ve daha önce ülkemizde benzeri olmayan bir merkez önerisi getirecektir. Buradan hareketle, bir kadının adalete erişiminde yaşadığı sorunlardan toplumsal adaletin sağlanmasına kadar geniş ölçekte ele alınabilecek bir çözüm planının hayata geçirilmiş olmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The social concept of justice embodies a holistic process, commencing from raising awareness equally amongst all individuals with regard to their rights till the enjoyment of the right to a fair trial. The absence of justice leads to inequality, and gender inequality leads to different grievances that victimize women. Given the scope and prevalence of violence against women, it is imperative that an all-out struggle be mobilized. It should however be noted that the re-victimization of women by the criminal justice system undermines all such efforts. Establishment of social justice; It will be possible by eliminating these grievances created by different components. This study aims to postulate a two-dimensional model that encapsulates remedial and supportive measures. The proposed model aims to raise awareness amongst women and enhance their self-defense skills through which physical and psychological empowerment of women could be achieved. The application of the self-defense model is considered to be a pivotal tool for preventing victimization of women as well as their perception as helpless victims. The thesis proposes a center that is unprecedented and beyond all conventional empowerment methods ever applied in Turkey. It is thus believed that such a model/center could then be instrumental in the realization of a broader solution towards ensuring not only access to legal remedies, but also achievement of societal justice.