Actors in the policy-making process in oil industry: A comparative study between İran and Saudi Arabia
Petrol endüstrisinde karar alma sürecindeki aktörler: İran ve Suudi Arabistan üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 699629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın temel yapı taşını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, küresel enerji tüketiminin büyük bir çoğunluğunu yenilenemez enerji kaynakları oluşturmaktadır ve yenilenemez enerji kaynakları dünya üzerinde dengeli bir dağılıma sahip değildir. Bu nedenle, küresel enerji piyasaları fosil enerji rezervlerine sahip ülkeler tarafından şekillenmektedir ve bu yüzden enerji ihracatçısı ülkelerin enerji politikaları hem enerji ihracatçısı hem de enerji ithalatçısı ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, dünyadaki en büyük petrol rezervlerine sahip olan İran ve Suudi Arabistan'ın petrol sektöründeki karar alma sürecini etkileyen resmi ve gayri resmi aktörleri inceleyerek ülkelerin petrol politikalarının nedenlerinin ve sonuçlarının anlaşılmasına ve açıklanmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmada ilk olarak 'Politika Süreç Modeli' incelenerek teorik bir çerçeve çizilmiştir. İkinci olarak, ülkelerin politik tarihine kısaca değinilmiş, siyasi yapıları ve karar alma sürecindeki resmi ve gayri resmi aktörler detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra, ülkelerin ekonomik göstergeleri, enerji görünümleri ve küresel enerji piyasasındaki değişiklikler ele alınmıştır. Son olarak, iki ülkenin petrol şirketleriyle sözleşmeleri, politika süreç modeli çerçevesinde incelenerek, siyasi sistem farklılıkları, ulema sınıfı ve toplum yapılarının petrol endüstrisinde karar alma sürecine etkileri tespit edilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the basic building block of sustainable economic development. However, the majority of global energy consumption is composed of non-renewable energy sources, and non-renewable energy sources do not have a balanced distribution in the world. For this reason, global energy markets are shaped by countries that have fossil energy reserves. Therefore the energy policies of energy exporting countries have had importance for both energy exporting and energy importing countries. This study contributes to the understanding and explanation of the reasons and consequences of the countries' oil policies by examining the formal and informal actors that affect the decision-making process in the oil sector of Iran and Saudi Arabia, which have the largest oil reserves in the world. In the study, firstly, the 'Policy Process Model' has been examined, and a theoretical framework has been drawn. Secondly, the countries' political history has been briefly mentioned, and the two countries' political structures and the formal and informal actors in the decision-making process have been examined in detail. Then, the economic indicators and energy outlook of the two countries and the global energy market changes have been examined. Lastly, the contracts of the two countries with oil companies have been examined within the framework of the policy process model, and the effects of political system differences, clerics, and social structures on the decision-making process in the oil industry have been determined and compared.