Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında spiral bilgisayarlı tomografik anjiografinin tam değeri
- Tez No: 69963
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET BT donanımlarındaki gelişmeler masa hareketinin ve taramanın aynı anda yapılabilmesini sağlamıştır. Artmış tüp kapasiteleri ile nispeten uzun segmentler kısa bir sürede taranabilmektedir. Masa hareketi ve tarama aynı anda olurken, X- ışını trasesinin hasta üzerinde heliks çizmesinden dolayı bu tekniğe Spiral (helikal) BT adı verilmiştir. Donanımlara ilave olarak, bilgisayar yazılımlarındaki gelişmelerle spiral BT volüm tarama grubundan 3-D görüntüler oluşturulmuştur. Anjiogram benzeri görüntüler de bunlardan biridir. Aorta ve ana dalları, karotid arterler, serebral arterler, BTA sı en çok çalışılan damarlar olmuştur. Klinisyenler tarafından en sık ihtiyaç duyulan alt ekstremite DSA sına alternatif olarak, alt ekstremite arteryel BTA sının değerini ortaya koymak için 25 hastalık bir çalışma yaptık. Sonuçları ise DSA yi standart alarak karşılaştırdık. SFA, PA, TPT oklüzyonlarının tesbitinde BTA nın spesivitesi % 99- 100 arasındadır. Sadece MİP imajlar kullanıldığında ise bu oranlar % 95- 100 arasında olmuştur. Sonuç olarak, diagnostik amaçlı invaziv girişimlerden mümkün olduğunca kaçınıldığı günümüzde, uygulaması kolay, minimal invaziv, MRA ve renkli Doppler US gibi invaziv olmayan tekniklerle ve DSA ile karşılaştırıldığında daha kısa sürede gerçekleştirilebilen, maliyeti az bir teknik olarak alt ekstremite BTA'sı ile alınan sonuçlar yüz güldürücüdür. Ayrıca daha yüksek kapasitesi olan (100 sn. sürekli tarama yapabilen ) tüplerin kullanıma yaygın bir şekilde girmesiyle, tek seferde pelvik ve pedal damarları da içine alan bir protokolün gerçekleşmesi beklenmelidir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developments in CT hardware have enabled simultaneous performance of patient table movement and scanning. Increased tube capacities allow scanning of much longer body segments in shorter periods. Since table movement and scanning run simultaneously, X-ray beam traces a spiral pathway on the patient, hence giving rise to the term 'spiral (helical) CT. Owing to additional software advancements, 3D images can readily be obtained from spiral CT volume series. Angiogram-like images constitute good examples for these 3D images. Aorta and its main branches, carotid arteries, and cerebral arteries are the most frequently studied vessels by CT angiography (CTA). We studied 25 patients in order to evaluate the diagnostic role of arterial CTA as an alternative to DSA (Digital Substraction Angiography) which is most frequently ordered examination in occlusive diseases of the lower extremity arteries. Specificity of CTA in detecting SFA, PA and TPT occlusions is found to be 99-100%. MIP images alone allow a specificity of 95 to 100%. In conclusion, high-yield results of lower extremity CTA, combined with its minimized invasive component, ease of application, cost-effectivity, and less time consuming nature compared to other non-invasive techniques like MR angiography and color Doppler US render it the recommended modality in our era of avoidance from invasive diagnostic procedures. Moreover, it will not be too surprising in the near future to see a CTA protocol imaging both pelvic and pedal vessels in a single session, owing to widespread availability of extended capacity tubes (100 sec. continuous scan). 52