Diabetes mellitus tanısı alan hastalarda Nlrp3, aspirosin, meteorin like seviyelerinin incelenmesi
Investigation of Nlrp3, aspirocin, meteorin like levels in patients diagnosed with diabetes mellitus
- Tez No: 699721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KIRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Diyabetik bireylerdeki Meteorin like (Metrnl), Aspirosin gibi adipokinlerin ve NLRP3 inflamazom düzeylerinin incelenip, diabetes mellitus tanı ve tedavisinde kullanılmak üzere yeni yol haritası oluşturmak. Materyal- Metod: Bu çalışma, 88 yetişkin (44 diyabetik ve 44 diyabetik olmayan sağlıklı) birey üzerinde yürütüldü. Alınan kan örneklerinden, plazmalar ayrıldı ve çalışma yapılıncaya kadar -80 ◦C'de saklandı. Tüm parametrelerin plazma seviyeleri, bir ELISA testi kullanılarak tespit edildi. Veriler normal dağılmadığı için diyabet ve kontrol grupları NLRP3, Metrnl ve asprosin seviyelerini karşılaştırmak için non parametrik Mann-Whitney U testi kullanıldı. Diyabetin bağımsız prediktörlerini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapıldı. Diyabette optimal cut-off değeri belirlemek için Receiver operating characteristic (ROC) curve analizi kullanıldı. Bulgular: Diyabet gurubunun yaş ortalaması 48.09 ± 12.65 (26-71) yıl ve kontrol grubunun yaş ortalaması 32.15 ± 9.18 (17-58) yıl idi. Diyabet grubunda Aspirosin 28.63 pg/mL, Metrnl 8.99 pg/mL ve NLRP3 124.40 pg/mL seviyesinde saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the levels of adipokines such as Meteorin like (Metrnl), Aspirocin and NLRP3 inflammasome in diabetic individuals and to create a new roadmap to be used in the diagnosis and treatment of diabetes mellitus. Materials-Methods: This study was conducted on 88 adults (44 diabetic and 44 healthy nondiabetic) individuals. Plasma was separated from the blood samples taken and stored at -80 ◦C until analysis. Plasma levels of all parameters were determined using an ELISA assay. Since the data were not normally distributed, the non-parametric Mann-Whitney U test was used to compare the diabetes and control groups NLRP3, Metrnl and asprosin levels. Multiple linear regression analysis was performed to identify independent predictors of diabetes. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was used to determine the optimal cut-off value in diabetes. Results: The mean age of the diabetes group was 48.09 ± 12.65 (26-71) years and the mean age of the control group was 32.15 ± 9.18 (17-58) years. In the diabetes group, Aspirocin was found at 28.63 pg/mL, Metrnl at 8.99 pg/mL, and NLRP3 at 124.40 pg/mL.