Acil servisinde kardiyopulmoner resusitasyon sonrası Ex olan hastaların demografik analizi ve kan indesitleri ile ilişkisi
Demographic analysis of patients with Ex after cardiopulmonary resuscitation in the emergency department and its relationship with blood indices
- Tez No: 699722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BÜYÜKASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Acil serviste kalp ve solunum masajı sonrası vefat eden vakalarda geriye dönük olarak hematolojik parametrelerdeki değişimleri ve değişimlerin ölüm nedenleriyle ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak planlandı. 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 Tarihleri arasında Acil Servisimizde kalp ve solunum masajı uygulanan 300 hasta tarandı ve 142 tane vefat eden hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri kayıt altına alındı. Aynı zaman dilimi içerisindeki 150 sağlıklı birey kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grup klinik laboratuvar ve demografik özellikleri bakımından kıyaslandı. Grup karşılaştırmaları Mann-Whitney U-testi veya Student t-testi kullanılarak yapıldı. Anlamlı bulunan parametrelerin ölüm olayını ön görüp görmediğini saptamak için ROC analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı dönemde kan değerleri çalışılan toplam 142 ölüm meydana gelmiştir. Hasta grubunun %59,7'sinin erkek, %40,3'ünün kadın, kontrol grubunun ise %59,7'sinin erkek, %40,3'ünün kadın olduğu saptandı. En sık ölüm sebebi olarak %50'sinın kardiyak hastalıklar (n:71), %21,8'inun travma (n:31), %10,6'inin solunum hastalıkları (n:15) olduğu tespit edildi. Karşılaştırıldığında, beyaz küre, lenfosit, nötrofil, monosit-lenfosit oranı (LMO), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) ex grubunda anlamlı olarak daha yüksekken (P0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to retrospectively investigate the changes in hematological parameters and the relationship of changes with causes of death in cases who died after cardiopulmonary resuscitation in the emergency department. Material and Method: This study was planned retrospectively. Of the 300 screened patients who underwent cardiopulmonary resuscitation in our Emergency Department between January 1st, 2018 and December, 31st, 2020 were screened, and 142 deceased patients were included in the research. Demographic, clinical, and laboratory parameters of the patients were recorded. Within the same time frame, 150 Healthy individuals were identified as the control group. Both groups were compared in terms of clinical laboratory and demographic characteristics. Group comparisons were performed using the Mann-Whitney U or the Student t tests. ROC analysis was performed to reveal whether the parameters deemed significant prevented mortality. Results: During the period of the research, there was a total of 142 deaths, whose blood values were studied. Of the study group, 59.7% was male, 40.3% was female, and 59.7% of the control group was male, and 40.3% was female. The most common causes of death were cardiac diseases by 50% (n:71), trauma by 21.8% (n:31), and respiratory diseases by 10.6% (n:15). In comparison, white cell, lymphocyte, neutrophil, lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), and red cell distribution width (RDW) was significantly higher in the deceased group (p0.05).